Citat:
Ursprungligen postat av
Kariminell
Varför ska man egentligen skölja riset, bortsett från att få bort smuts?
Tack
Beror ju på rissort, om vi tar basmati som är sorten som klibbar minst, då sköljer du bort stärkelsen bland annat som kan orsaka klibbighet. Dessutom så vet du ej hur riset har hanterats, det är inte direkt från risfältet in till påsen. Riset ramlar på marken och bönderna plockar upp det ändå, det följer med en massa. Det är heller inte ovanligt att leverantörer lägger in sitt ris i flera minusgrader om det råkar ha bildats larver, då är det stor sannolikhet at äggen finns kvar och då sköljer man också bort det.
Oavsett ris så ska man alltid skölja det, basmati, jasmin, rundris m.m.
Grötris är desamma som rundris och har bara fått sitt namn för att sälja bättre i butikshyllorna. Precis som sushiris.
När du även har sköljt riset så kan du använda vattnet till att vattna växter, extremt näringsrikt för alla typer av plantor.
Ris brukar enbart bestå utav ren energi om det inte är råris eller parboiled ris. Ju vitare desto mindre näring finns det.
-
Ska man ha bra ris så är det sista man ska köpa är uncle bens, värre fuskris får man leta efter, särskilt när det gäller basmati och jasmin. Pallra dig iväg till en butik med utländskt sortiment som city gross, willys och matrebellerna och kolla där.