Citat:
Ursprungligen postat av Christopher.
Har tänkt börja engagera mig i samhället, hjälpa dom svaga i samhället. Vad kan man göra? Det jag funderat att göra är att börja donera blod, gå med i en välgörenhetsorganisation samt bli kontaktperson för någon socialt utsatt. Finns det något annat man kan göra för samhället?
Det går inte att hjälpa andra, men om man har lust kan man som jag hörde att en tysk gjorde i tyskland när han hade vunnit en stor summa pengar, gå omkring och dela ut dom åt folk som lever på gatan. Å andra sidan går det ju till sprit och narkotika. Så du tänker att du vill föda dom, du brer ihop smörgosar, men då stöter du på problemet att en är allergisk mot det och det och en annan är vegetarian och en tredje bantar. Hur du än vrider och vänder på det är du ivägen för folk med din välgörenhet. Men anta nu då att du "hjälper" en enda person och köper åt honom ett tält som han behöver...nästa dag inser han att det inte är tält han behöver utan en bivack! Ja då springer du och köper en bivack åt honom men då inser han att han inte behöver en bivack utan ett hotellrum...etc etc..
Det bästa du kan göra om du vill bli god är att sträva efter kunskap: för det ligger till på det viset att det goda, kunskapen, det sköna och det rätta är samma sak.
Vad du gör med ditt hjälpande är nämligen att du förhindrar kunskapens generering hos andra: folk blir som får - ja lite som dom är idag. Man måste själv finna sin väg här i livet.