2011-12-05, 21:32
  #1
Medlem
Fortissimos avatar
Kultursektorn är oftast vänster vad gäller politiska åsikter. Är det någon som vet några kända författare som var uttat liberala/konservativa? (nu ska vi inte nämna författaren till Mein Kampf utan riktiga författare)
Citera
2011-12-05, 21:40
  #2
Medlem
Nikanor Teratologen
Citera
2011-12-05, 21:44
  #3
Medlem
Suffahs avatar
2010 års nobelpristagare i litteratur Mario Vargas Llosa kandiderade för något högerparti på 90-talet.
Ayn Rand är det liberalaste jag läst (utan att tolka in liberala värderingar i dystopier (Orwell var ex. trotskist)).
Citera
2011-12-05, 21:46
  #4
Medlem
Suffahs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Juanito
Nikanor Teratologen
Var ligger han ideologiskt? Jag vet att han skriver på kultursidorna och sånt folk brukar sällan vara annat än vänster.
Citera
2011-12-05, 22:08
  #5
Medlem
Knut Hamsun
Yukio Mishima‎

Teratologen är så långt från konservativ man kan komma. Ayn Rand var marknadsliberal och gillade kitsch, ser inget direkt höger i det.
Citera
2011-12-05, 23:48
  #6
Medlem
Superkufs avatar
SF-författaren Robert Heinlein var i det närmaste nyliberal. "The moon is a harsh mistress" är en ideologisk brandfackla, men även "Starship troopers" (som inte har något med filmen att göra), "Podkayrne of Mars" och många andra av hans böcker har en stark liberal-konservativ (hyfsat nära gamla moderaterna) inställning.

De nutida SF-författarna John Ringo och David Weber är "höger". Ringo tämligen agressivt medan Weber nöjer sig med att slå på välfärdsstaten och framhålla vikten av privat vapeninnehav - i form av plasmakanoner.

Nobelpristagarna i ekonomi brukar vara flitiga författare och höger. Milton Friedman och Friedrich Hayek skrev många böcker som inte riktigt var skönlitteratur, men inte heller facklitteratur utan snarare populära debattinlägg. Hayek skrev tex "Vägen till träldom" och "Det ödestigra misstaget" medan Friedman skrev "Fri att välja".

Lars Gustafsson torde ses som höger. Johan Norberg definierar höger, om än i nyliberal tappning.

Winston Churchill fick Nobels litteraturpris, och han var en uttalad högerman - om än i edwardiansk tappning. Rudyard Kipling, en annan nobelpristagare i litteratur, var en intressant ideologisk mix som litteraturvänstern aldrig skulle acceptera på sin planhalva.

PJ O'Rourke började som studentvänster men gled sedan över det politiska spektrat. Häcklar allt och alla ur ett liberalt/konservativt perspektiv.
Citera
2011-12-05, 23:56
  #7
Medlem
Någonting säger mig att Ernst Jünger inte röstade på SPD direkt.
Citera
2011-12-06, 00:04
  #8
Medlem
Ezzelinos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DPRK
Någonting säger mig att Ernst Jünger inte röstade på SPD direkt.

Definitivt inte. Bröderna Jünger svärmade väl mycket för det revolutionärkonservativa och den preussisk-idealistiska nationalbolsjevismen:

http://www.krigsmaskinen.se/index.php?title=Ernst_Niekisch

Citat:
"---Både Ernst Jünger och dennes bror Friedrich Georg Jünger medverkade flitigt i Widerstand, liksom Hugo Fischer, Edmund Shultz och Friedrich Hielscher. Tidskriften genomgick en tydlig utveckling under de år den utkom (1926-1934); från nationellt sinnad socialism mot en alltmer kompromisslös hållning där Niekisch försökte etablera en egen idéplattform och intellektuell krets ("Widerstandsbewegung"). Intresset för Sovjet kom under tidskriftens sista år att ersättas av ett globalt perspektiv inspirerat av Ernst Jüngers Arbetargestalt - "Tredje Imperialfiguren" (en teori som Niekisch även utvecklade i sin bok Die dritte imperiale Figur, publicerad 1935). Widerstand förbjöds av nazisterna 1934.---"


"Höger" och "vänster" känns för övrigt som oerhört förlegade, missvisande och malätna begrepp.
__________________
Senast redigerad av Ezzelino 2011-12-06 kl. 00:07.
Citera
2011-12-06, 00:09
  #9
Medlem
BradDourifs avatar
Jorge Luis Borges var liberal, å ur många aspekter också konservativ, T. S. Eliot var en ordentligt konservativ gammal stöt, å Ezra Pound och d'Annunzio var fascister (även Marinetti, så klart, men dennes litterära kvaliteter kan ju diskuteras).
Citera
2011-12-06, 00:30
  #10
Medlem
saftad_burks avatar
Det finns en tråd i konservatism som heter någonting i stil med "Måsten för den konservativa bokhyllan". Där kan du nog hitta några bra tips.

Edit:

Kanske kan någon hjälpa mig reda ut någonting jag funderat lite över. Förtjänar Yasunari Kawabata att nämnas i den här tråden? Intrycket jag får av hans böcker, filosofi och bekantskapskrets (Mishima) är att han hörde till de konservativas skara. Stämmer detta?

I övrigt har väl merparten av de klassiska författarna ett mer eller mindre högerdoftande skimmer över sig. Möjligen att detta beror på att merparten även var religiösa...
__________________
Senast redigerad av saftad_burk 2011-12-06 kl. 00:45.
Citera
2011-12-06, 11:45
  #11
Medlem
Shut up donnies avatar
Tom Wolfe är republikan. Tror inte han var det i yngre dagar dock.
Citera
2011-12-06, 19:00
  #12
Medlem
alters avatar
Liberalerna är nog lätträknade, de flesta intressanta har nämnts, men Mario Vargas Llosa är ytterligare ett exempel. Annars gäller det som stod i Elementarpartiklarna av Houellebecq:

Citat:
Alla stora författare är reaktionära. Balzac, Flaubert, Baudelaire, Dostojevskij: bara reaktionärer.

https://www.flashback.org/t1126674
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in