Citat:
Ursprungligen postat av Jthundera
Normalt ser det ut som ett anonymt kontorsrum bara. Inget speciellt. Bandspelare står på bordet ibland. Dator, telefon, larmknapp under skrivbordet. Fönstren är okrossbara om det ligger på hopp/klätterhöjd. Toa får du gå på. Erbjuds normalt innan man går in så det är avklarat. Kaffe blir det inget utom i sällsynta fall.
Kaffe får man på Ekobrottsmyndigheten i Stockholm. Kungsholmens godaste faktiskt. Fått alla gånger utom sista. Annars är det som du beskriver det. På arresten i Västberga, Stockholm får man kaffe av arrestvakterna efter förhöret.
[ironi]Fast har man aldrig varit på förhör innan brukar de första gången köra elchocker på 2 GW, 4kW-lampa riktade in i ögonen, utdragning av naglar, krossande av kotor i fingrarna med nötknäppare och visande av samtliga filmer om Åsa-Nisse i ett sträck med uppspärrade ögon. Men visandet av Åsa-Nisse har överklagats som inhuman förhörsmetod så den kanske kan komma att förbjudas.[/ironi]