Citat:
Ursprungligen postat av Markserilo
Google finns på svenska, korrekt, men det är också skönare att få nya färska svar och inte svar på frågor som ställdes 2003 i ett nu utdött forum som ser ut som skit.
Det går att göra så att du bara får sidor som uppdaterats tex senaste året.
Citat:
Du är registrerad på forumet för att diskutera eller svara på frågor, precis som en läkare är utbildad till att kunna besvara frågor och utföra operationer. När jag går till läkaren och ställer honom frågan "Jag har följande symptom xxxxx, vad har jag för sjukdom?" så svarar han inte "Slå upp det i den här boken. Borde finnas i registret" utan han är utbildad för en sak och han ska svara "Jo, det verkar som att du har X eller X, men vi ska göra en grundligare undersökning för att få reda på vad det är." eller så besvarar han inte frågan alls och låter någon annan, möjligtvis kunnigare läkare/personal besvara frågan. På samma sätt fungerar forum, antingen så besvarar du frågan eller låter någon annan göra det.
Ja det stämmer ju under förutsättning att man delar din åsikt. Jag tycker att det är helt i sin ordning att ge en spydig kommentar till någon som inte orkar söka. Den dummaste trådstart jag sett var nog "Vad är ett slutsteg?". För helvete! Jag skrev in ordet i google, tog första länken (wikipedia) och där stod allt.
Citat:
Men nästan alla trådar i forumet kan besvaras med google sökningar, skulle alla börja använda google så skulle forumet dö ut, de enda trådarna som skulle kunna existera är möjligtvis de på aktuella brott och några andra enbart diskussionstrådar, men nästan alla (eller alla) frågeställningar och andra trådar kan besvaras med en google sökning.
Vissa saker är svårare att googla än andra, och vissa svar är svårare att förstå än andra. Till exempel är det lätt att googla hela lagboken, men att verkligen förstå i detalj vad som står är något bara jurister klarar. Därför kan det vara väldigt relevant med frågor som "Får min sambo kasta ut mig?".
Det är helt enkelt de där sakerna som går att googla jättelätt som man vill ha bort.
Att jag är så fientligt inställd till dessa beror primärt på två saker. Först och främst tycker jag att det är ett jäkla sätt att helt enkelt bara låta andra göra jobbet åt dig, ungefär som att ställa en allmän fråga vid matbordet att någon ska skicka dig mjölken trots att den står inom räckhåll för dig. För det andra gör det att forumet blir svårare att söka i.