2017-07-12, 09:57
  #57625
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Djimmie
Du inser verkligen inte vilken skillnad det skulle vara för t.ex. kvinnor med ett SD på 30% istället för 20%? Klart största parti och stigmat att prata med vänner o arbetskamrater skulle minska drastigt, vilket i sin tur skulle innebära att SD skulle växa än snabbare.
Nä, det inser jag inte och det gör inte du heller. Du är inte kvinna och du vet inte att det existerar nån psykologisk brytgräns där det finns ett kvävande stigma vid 20% som plötsligt har lösts upp vid 30%. Det är bara lösa antaganden. Men i så fall är det där redan fixat eftersom vi vet via SVT/Novus att SD är största parti bland arbetare med 30%, mot 24% för S. Så för arbetarkvinnor (majoriteten av kvinnorna) i vården etc är stigmat enligt din egen teori nu upplöst. Bland tjänstemän är det däremot helt kört, eftersom stödet bland dem bara är drygt hälften jämfört med arbetarna, så för att komma över 30%-tröskeln där stigmat lyfts enligt dig och SD blir en fikabordssnackis bland tjänstemän skulle krävas att det totala SD-stödet i befolkningen låg på c:a 45% och nästan 60% bland arbetare.

Bradleyeffekt, bandwagoneffekt, formtoppa för tidigt, det är kända fenomen som finns ute i verkliga livet och kan exemplifieras och verifieras, till skillnad från er "hålla nere mellan val och spurta mot slutet för att dölja hålla-nerandet"-metod som ni snickrat ihop hemma och försöker sälja som en självklarhet.

För en rationell icke-troende tänkare blinkar däremot alla varningslampor för riktigt usel konspirationsteori rött. Den första och största varningslampan är Klassikern med stort K: När information är i linje med konspirationsteorin anför man det som bevis, men när det händer nåt som går på tvärs mot teorin säger man att det är en rökridå för att dölja konspirationen. Genialiskt. Kan skruvas hur som helst ju. Om det så visar sig i valet 2018 att instituten överskattade SD med 4 pe så kommer det genast nåt ljushuvud som hävdar att det är ett villospår för att undergräva konspirationsteorier baserade på 2014.

Nåja, att nån har lyckats göra opinionsinstitut till vad snuten är för Black Lives Matter har i alla fall underhållningsvärde, och är harmlöst bortsett från att det är lite skämmigt för SD, så fortsätt för all del medan jag återgår till popcorn.
2017-07-12, 10:16
  #57626
Medlem
Råkade se den här dataföljden, om någon är intresserad.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Riksda...i_Sverige_2018

Intressent att i februari 2016 så ledde alliansen med 7 procentenheter, och SD peakade också ungefär (för den gången). Pappskallarna i alliansen och AKB gjorde.... inget. De lät sossarna ta åt sig äran att vara handlingskraftiga. Tänk om alliansen hösten 2015 agerat. Drömmar..drömmar. Nu är de istället dödsdömda.
2017-07-12, 12:22
  #57627
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fnysington
Råkade se den här dataföljden, om någon är intresserad.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Riksda...i_Sverige_2018

Intressent att i februari 2016 så ledde alliansen med 7 procentenheter, och SD peakade också ungefär (för den gången). Pappskallarna i alliansen och AKB gjorde.... inget. De lät sossarna ta åt sig äran att vara handlingskraftiga. Tänk om alliansen hösten 2015 agerat. Drömmar..drömmar. Nu är de istället dödsdömda.

Anledningen lär vara att KD hela tiden legat under 4% och skulle sannolikt ha åkt ur. Och för att fälla regeringen hade det krävts att hela Alliansen var enade. KD var nog inte så sugna på att offra sig. Dessutom lär dom ha varit nöjda med att låta S+MP regera fortsätta tappa förtroende med sin politik. Och hoppats på att det fanns tid att framställa sig som en attraktiv opposition, dvs att bli de som fortsatt missnöjda S+MP-väljare väljer istället för SD. Det har man nog fortfarande förhoppning om.

Annars är jag nyfiken på hur du tänker att det ska bli omval i nästa mandatperiod. Det skulle ju antingen kräva:

att det finns en opposition som är starkare än regeringen. Till exempel att SD+M(+KD) når över 50% av mandaten men ändå släpper fram en annan regering som de sedan kan fälla. Det ser jag som ganska orimligt.

eller att regeringen som sätter sig brakar ihop. Det ser jag också som orimligt. MP grät ju över den hemska politik de förde men kvar satt de envist.

Vad är det för scenario du tänker dig?
2017-07-12, 13:06
  #57628
Medlem
Napoleon.Snowballs avatar
Om detta redan varit uppe ber jag om ursäkt men Toivo Sjörén och Sören Holmberg har presenterat fördjupade siffror om partisympatier. Bl a "hemskhetindex" där SD:s har gått från 79 år 2010 till 64 år 2017. MP från 28 till 49.

https://www.kantarsifo.se/sites/defa...valet_2018.pdf
2017-07-12, 13:16
  #57629
Medlem
DerTotenkopfs avatar
Sentio verkar inte fortsätta med sin nya vana att komma ut tidigt i månaden. Lär väl komma ungefär samtidigt som Yougov fortsättningsvis gissar jag.
2017-07-12, 13:21
  #57630
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DerTotenkopf
Sentio verkar inte fortsätta med sin nya vana att komma ut tidigt i månaden. Lär väl komma ungefär samtidigt som Yougov fortsättningsvis gissar jag.
Sentio tog paus för juli 2015 och 2016 så det blir nog likadant i år. Det började när de fick en beställare (Nyheter idag).
2017-07-12, 13:23
  #57631
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DerTotenkopf
Sentio verkar inte fortsätta med sin nya vana att komma ut tidigt i månaden. Lär väl komma ungefär samtidigt som Yougov fortsättningsvis gissar jag.
Det kom ingen Sentio under semestern förra året.
Förmodligen blir det lika i år.
2017-07-12, 13:48
  #57632
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Tror jag inte, men om det gjorde det skulle det vara en gudagåva för SD eftersom de då bjuds på en kraftig uppgång när det har som störst effekt. Att peaka mitt i en mellanvalsperiod och sen gå kräftgång in i mål är ju det sämsta som kan hända. Såg du inte artikeln i veckan där Källebring på Ipsos spekulerade om att C kanske har toppat formen för tidigt? Centerns fanclub kallsvettas över att hamna lika fel som MP, som peakade lagom till EU-valet för att sen hamna långt under förväntningarna i riksdagsvalet. C skulle nog dö av lycka om OI hjälpte dem formtoppa precis till valet och höll dem på typ 9% nu.

Att SD skulle hållas nere av strategiska skäl för att sedan släppas fria att rusa uppåt (för att OI ska se bra ut i sista stund) tycker jag låter helt tossigt. Om OI nu skulle brinna av sånt flammande SD-hat att de gör det till ett överordnat mål för sin verksamhet, till priset av yrkesetik och trovärdighet, varför i helvete skulle SD-hatet plötsligt bli en sekundär baggis i det mest kritiska skedet, valspurten? "Kom igen, nu sätter vi in sista dödsstöten mot SD och fullgör vår uppgift som frontsoldater i det antirasistiska kriget! Det är nu eller aldrig!" "Ähhhhh, det där var i somras, nu gäller operation Stärka Varumärket, orka fjanta med antirasism. Safta upp SD till 30% för att vara på säkra sidan. *raaap*"
Känns lite som att du tar i så att kalsongerna får brunränder.
Nu handlar all politik om att påverka. Om SD skulle ligga stabilt på 23-24 % istället för 19% så slår det helt sönder liberal medias narrativ om en allaiansregering efter valet. Det slår även sönder vänsterns narrativ om fortsatt minoritetsregerande för S+Mp med stöd av V.

Kvar blir en blocköverskridande regering S+ valfria borgerliga partier eller ( hemska tanke) SD i regering med M.

Så visst har SD's påstådda storlek mellan valen en inte oviktig tyngd i den politiska diskursen.
Sen är det bättre ligga högre mellan valen än att öka kraftigt mot slutet.
Du skriver själv att väljare plötsligt fyller på SD's stöd( någon procent för att ytterligare tillkomma någon procent) det är en process, inte något som sker över dagen.
Ett starkt SD kommer få fler värka igenom processen snabbare.
2017-07-12, 14:51
  #57633
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Urtimating
Känns lite som att du tar i så att kalsongerna får brunränder.
Nu handlar all politik om att påverka. Om SD skulle ligga stabilt på 23-24 % istället för 19% så slår det helt sönder liberal medias narrativ om en allaiansregering efter valet. Det slår även sönder vänsterns narrativ om fortsatt minoritetsregerande för S+Mp med stöd av V.
Va?

19% för SD, 41% för alliansen och 40% för rödgröna innebär:
SD 66 mandat / alliansen 143 mandat / rödgröna 140 mandat

23% för SD, 39% för alliansen och 38% för rödgröna innebär:
SD 80 mandat / alliansen 136 mandat / rödgröna 133 mandat

Vad skulle det vara för avgörande skillnad mellan scenario 1 och 2? Det är samma sten-sax-påse. SD+rödgröna fäller alliansen, SD+alliansen fäller rödgröna, alliansen+rödgröna mosar SD. Och varför förutsätter du att alliansen, rödgröna eller media bara skulle ge upp över ett år innan valet om SD låg ett par procent högre? De skulle naturligtvis slåss ännu hårdare då.

Citat:
Sen är det bättre ligga högre mellan valen än att öka kraftigt mot slutet.
Sedan när är detta en vedertagen visdom? Visa mig en enda artikel av svenska eller utländska statsvetare eller andra experter som stöder det. Nä, just det. Denna "visdom" har aldrig existerat, ni uppfann den för att ni VILL att det ska fungera så, eftersom det behövs för att supporta konspirationsteorin om att OI håller ner SD. Ni har byggt resonemanget baklänges: Först har ni konstaterat att SD inte ligger lika högt som ni önskar (100%), därefter att detta måste bero på något annat än väljarna, bestämt att det måste vara OI som håller dem tillbaka, och slutligen har ni fabricerat visdomen om att det optimala är att ligga högt mellan val istället för att gå bra på slutet.

Tycker du det gynnade rödgröna att ligga högt mellan valen 2006 och 2010 när alliansen gick så dåligt att statsvetare m fl hävdade att det var omöjligt att hämta sig från ett så brutalt underläge, för att det aldrig skett tidigare i historien? I januari 2008 hade rödgröna en övervikt med 20%. I januari 2010 hade det minskat till 9%. I september 2010 hade det vänt till 6% övervikt för alliansen.

Tycker du det missgynnade FP att ligga och skvalpa mellan 4-5% fram till ett par månader innan valet 2002 när de gick som en raket till 13%? Det var deras bästa val på 17 år och andra bästa på 32 år.

Citat:
Du skriver själv att väljare plötsligt fyller på SD's stöd( någon procent för att ytterligare tillkomma någon procent) det är en process, inte något som sker över dagen.
Ett starkt SD kommer få fler värka igenom processen snabbare.
Ge upp nu. Hela idén om att OI skulle manipulera mätningar på ett sånt sätt att de tvingas öka SD:s stöd mot slutet är pinsamt dum. Den blir inte mindre pinsam för att man försöker släta över med att ökningen sker långsamt. Det är ointressant om det sker över 2 sista veckorna, eller 3 sista månaderna, eller hela sista året. Effekten är densamma, man skapar en uppgång för SD och sådana riskerar vara självförstärkande.
__________________
Senast redigerad av CrispyKreem 2017-07-12 kl. 14:54.
2017-07-12, 14:53
  #57634
Medlem
DerTotenkopfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Sentio tog paus för juli 2015 och 2016 så det blir nog likadant i år. Det började när de fick en beställare (Nyheter idag).

Citat:
Ursprungligen postat av lantis60
Det kom ingen Sentio under semestern förra året.
Förmodligen blir det lika i år.
Okej, tack. Tror ni att de fortsätter komma ut tidigt i månaden, som de gjorde innan terrorattentatet i Sthlm?
2017-07-12, 16:20
  #57635
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Nä, det inser jag inte och det gör inte du heller. Du är inte kvinna och du vet inte att det existerar nån psykologisk brytgräns där det finns ett kvävande stigma vid 20% som plötsligt har lösts upp vid 30%. Det är bara lösa antaganden. Men i så fall är det där redan fixat eftersom vi vet via SVT/Novus att SD är största parti bland arbetare med 30%, mot 24% för S. Så för arbetarkvinnor (majoriteten av kvinnorna) i vården etc är stigmat enligt din egen teori nu upplöst. Bland tjänstemän är det däremot helt kört, eftersom stödet bland dem bara är drygt hälften jämfört med arbetarna, så för att komma över 30%-tröskeln där stigmat lyfts enligt dig och SD blir en fikabordssnackis bland tjänstemän skulle krävas att det totala SD-stödet i befolkningen låg på c:a 45% och nästan 60% bland arbetare.

Bradleyeffekt, bandwagoneffekt, formtoppa för tidigt, det är kända fenomen som finns ute i verkliga livet och kan exemplifieras och verifieras, till skillnad från er "hålla nere mellan val och spurta mot slutet för att dölja hålla-nerandet"-metod som ni snickrat ihop hemma och försöker sälja som en självklarhet.

För en rationell icke-troende tänkare blinkar däremot alla varningslampor för riktigt usel konspirationsteori rött. Den första och största varningslampan är Klassikern med stort K: När information är i linje med konspirationsteorin anför man det som bevis, men när det händer nåt som går på tvärs mot teorin säger man att det är en rökridå för att dölja konspirationen. Genialiskt. Kan skruvas hur som helst ju. Om det så visar sig i valet 2018 att instituten överskattade SD med 4 pe så kommer det genast nåt ljushuvud som hävdar att det är ett villospår för att undergräva konspirationsteorier baserade på 2014.

Nåja, att nån har lyckats göra opinionsinstitut till vad snuten är för Black Lives Matter har i alla fall underhållningsvärde, och är harmlöst bortsett från att det är lite skämmigt för SD, så fortsätt för all del medan jag återgår till popcorn.

Det var exempel med 20% vs 30%. Stigmat försvinner självklart mer o mer för varje PE SD växer. Du kanske tror stigmat är detsamma för SD på 5% som 30%?
2017-07-12, 16:23
  #57636
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DerTotenkopf
Okej, tack. Tror ni att de fortsätter komma ut tidigt i månaden, som de gjorde innan terrorattentatet i Sthlm?
Att gissa när Sentio ska komma är som att försöka gissa vädret nästa år.
Det här är datumen som Sentio kommit de senaste 2 åren:

20, 10, 9, 12, 17, 19, 10, 13, 18, 21, 13, 24, 19, 28, 22, 16, 23, 23, 17, 10, 10, 8

Nånstans mellan den 1 och 31 blir det garanterat i alla fall.
Citat:
Ursprungligen postat av Djimmie
Det var exempel med 20% vs 30%. Stigmat försvinner självklart mer o mer för varje PE SD växer. Du kanske tror stigmat är detsamma för SD på 5% som 30%?
Om jag hade sagt "jag tror man blir mos oavsett om man krockar i 200 km/h eller 300 km/h", hade du frågat "Du kanske tror det är samma att krocka i 50 km/h och 300 km/h?" då? Känns den följdfrågan rimlig?

Över 20% är väldigt, väldigt mycket. Senast ett annat parti än S eller M fick över 15% i ett riksdagsval var 1982 (Centern/Fälldin). Senast icke S/M över 20% var också Fälldin, 1976 och 1973. Innan dess var det Folkpartiet 1956 (23,8%). Och dessa fyra (L, C, M, S) är partier som är 85-130 år gamla.

Du verkar ha blivit fartblind och tappat perspektivet, men det är alltså helt enormt att ett annat parti än S/M tar sig över 20% och en fullständig jordbävning att ett parti med bara 7 år i riksdagen gör det. Det har ritat om den politiska kartan. Om man tycker stigmat är kvar efter en sån skräll så kommer man inte att tycka annorlunda vid 25, 30 eller 35. De som vägrar ta i SD med tång kommer att göra det även vid 40, 50, 60, 70, 80...
__________________
Senast redigerad av CrispyKreem 2017-07-12 kl. 16:45.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in