Hej Flashback!
Jag har Windows 7 på min huvudhårddisk, och jag installerade två gamla hårddiskar från två gamla datorer. En hade Windows Xp och den andra Windows 7 (kanske Vista). Hur som helst tillåter Win7 mig bara att se "vissa" filer på mina EGNA hårddiskar! Jag blir vansinnig!
Jag hittar kanske 8 gb i mina egna mappar som jag gjort för att lagra vissa filer osv, men resten ser jag helt enkelt inte. Tänk att du går in på en systemhårddisk och bara ser "program" och "ATI drivers" medans "Windows", "Users" osv är dolda (tror jag kunde se users på den ena). Datorn säger att det finns 230 gb på hårddisk 1 och kanske 110 gb på hårddisk 2 - men jag ser bara en bråkdel uppenbarligen. Efter att ha överfört allt av intresse, och raderat resten, ser diskarna ut att vara i princip "tomma" i explorern - medans jag VET att det finns tiotals eller hundratals gigabyte kvar!
Kan det vara så att dessa diskar, på grund av att windows är designat så, vill minimera den "skada" som ett barn som kommer åt dessa diskar kan göra?
Mitt mål är att överföra alla personliga filer såsom foton, mp3or, dokument, spelfiler och annat som jag vill behålla - till min huvudhårddisk. Jag vill sen radera allt och formattera de andra två hårddiskarna.
Vore mycket tacksam för lite råd från er!