Citat:
Ursprungligen postat av Naijaboy
Jag kan berätta hur jag känner och kan börja med att jag inte känner mig identitetslös bara för att jag har en Svensk mamma och Nigeriansk pappa.
Jag känner en stoltet för båda nationerna men det är inte det som definierar mig som person en människa är väldigt mycket mer än sitt geografiska ursprung.
Jag har ett bra jobb och många vänner både svenska och invandrare som precis som jag ser människor för vad dom är och inte vart dom har sitt geografiska ursprung.
Jag kan dessutom säga att det är i Sverige jag är född och uppväxt därför är det här jag känner mig hemma.
Men känner du inte att du...inte hör hemma hos svenskarna? Om du umgås med ett helvitt sällskap, känner du att du hör hemma till 100%? En människa är dess ursprung, det är en oseparerbar del av deras identitet, vem de är. En människa kan vara ekonom, simmare, körsångare, etc, men de kan aldrig separera sin identitet från vem de är, deras ursprung. Det är ändå en del av dig, din identitet, du är dina gener.
Du är alltså i övrigt uppväxt med svensk kultur och med språket? I övrigt firar du svenska högtider och traditioner också?