Citat:
Ursprungligen postat av Erikon
35-40 låter bra, om du är osäker kan du ta ut den och köra ner en termometer i själva kärnan av den för att se temperaturen, om den mot alla odds skulle vara under 60 i mitten så kör den ca 20 min till, tills den kommer upp i 70-80. Om det sedan bubblar upp blod och köttvätska så vet du att det fortfarande finns chans att rädda den om du skulle ha gjort bort dig.
Om man föredrar att ha sitt kött blodigt så är 70-80° alldeles för mycket. Ta ut vid 62-64° och låt vila en stund så stiger tempen 3-4° ytterligare och köttet är rosa. Att bara steka på tid är vanskligt, bättre är att investera en hundring i en stektermometer.
Nu talar jag i och för sig om fransyska, högrev anser jag som många andra vara "kokekött" eller grytkött som ska stå på spisen riktigt länge för att bli bra. Gulasch/pörkölt kokar jag ca sex timmar, då blir köttet mört så det smälter i munnen.