2011-09-13, 15:16
  #1
Bannlyst
Jag har sett andra liknande trådar utan att finna svar.

Jag har sedan några år tillbaka slutat använda mina linser.
På linserna står det att de går ut 2010-08, och på linsvätskan något liknande.

Jag har alltså en stor mängd oöppnade månadslinser och en väldigt stor mängd gammal linsvätska.
Finns det någon risk med att ta på sig dessa?


Någon som har testat?
Citera
2011-09-13, 15:20
  #2
Medlem
crats avatar
har testat och inte någon skillnad vad jag kænde i vartfall....
Citera
2012-02-21, 00:53
  #3
Medlem
Linserna och linsvätskan är från början förslutna i en tät förpackning. Utgångsdatumen är framtagna för att leverantören inte kan garantera linsernas säkerhet längre än till utsatt datum. Vätskan linserna ligger i förpackningen kan inte vara steril för evigt så att säga. Så Nej, det är inte rekommenderbart att använda linser efter utgångsdatumet. Tänk då också på att utgångsdatumet sätts till 3-5år från att de försluts. Om du sen väljer att öppna och använda linser 2-3år efter utgångsdatumet, well. En 8år gammal lins... vad tror du själv är ultimat?

Oöppnad linsvätska samma sak.

Öppnad och återförsluten linsvätska = släng direkt. Bakterierna har fått chans att gro och efter 1 år så är det garanterat någonting i den.


Det är lite som Mjölk. Funkar väl ett litet tag efter utgångsdatumet, men det är ju på egen risk. Bli lite tjurig i magen är väl okej, men jag tror inte jag skulle vilja bli halvblind pga. snålhet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in