Det tar vanligtvis lång tid att få en lägenhet via boplats. Söker du studentlägenheter också? SGS (sgsstudentbostader.se) har också bostadskö men kan allt ta ett bra tag där med. Vill du ha lägenhet snabbt skulle jag råda dig att:
* Leta upp telefonnummer till mindre privata hyresvärdar som inte annonserar via boplats och börja ringa runt och fråga (man ska kunna köpa en sammanställning av hyresvärdar för ett par hundringar, med telefonnummer och allt, minns dock tyvärr inte var! Testa att googla!)
* Kolla annonser på blocket, även om de flesta annonser rör tidsbegränsade andrahandslägenheter så kan det ju vara något att börja med i alla fall tills du hittar en permanent lägenhet.
* Annonsera själv på blocket! Kostar en knapp hundring (har jag för mig) och man når ut till många!
Tänk bara på att om du hyr i andrahand så se till att kolla upp personen ordentligt innan du betalar förskottshyra eller deposition eller liknande!
Tycka till, jag hoppas att det löser sig för dig!