Kakaduor är knepiga fåglar som är jättesvåra att förstå sig på... oförutsägbara och aggressiva, älskar dig i ena stunden och försöker döda dig i nästa. Jag har haft två men kan inte svara på din fråga. De enda jag vet som kan det vore de här:
http://www.mytoos.com/forum/ubbthreads.php
Forumet har funnits i drygt tio år så det finns säkert något som tagit upp samma sak som du undrar över.
Hur har fågeln det i övrigt? Om din svärmor haft fågeln i över elva år och du är den första som får röra näbben, känns det som att det är en väldigt ensam fågel.

Och nej, människor runt om som pratar och lever om är inte mycket till sällskap. Som Greg Glendell, en av världens största papegojexperter, sade: "Utan direkt, fysisk kontakt med sina skötare eller andra fåglar så sitter den inburade fågeln i princip i isoleringscell."