Citat:
Ursprungligen postat av korp
Psykolog, Psykoterapeut, Socionom eller liknande. Mycket ensam arbete gentemot en person, där dina egenskaper som, självständig, kreativ, lugn och analytiska förmåga kommer till mycket god användning. Troligen skulle även personliga lugna möten och terapeutiskt arbete gentemot en person på detta sätt ge dig energi samt du arbetar konstant med både dina egna tankar och andras.
Alla dessa möten sker även i en form där du ytterst har kontrollen och även makten, vilken även passar dig som ansvarsfull och emotionellt känslig och respektfull.
Låter kanske som lite udda yrken för en som är introvert, men det handlar mest om att folk generellt inte riktigt förstår varken den personlighetstypen eller dessa yrken och vad som behövs.
Psykolog har jag också tänkt på, tror det skulle passa då jag har intresse för psykologi och brukar tänka väldigt psykologiskt vardagligen och koppla ihop saker och hitta lösningar i mitt huvud.
Tänker just nu vad som skulle passa mig bäst. Tycker att alla dom 3 utbildningar ni har kommit med verkar intressanta. Någon som vet ungefär vad det krävs för betyg för dessa utbildningar?.
Gick målerilinjen på gymnasiet och det var inte min grej, var också väldigt skoltrött då jag inte gillade skolan så mycket på gymnasiet. Men nu har mån fått lite andra tankemönster sen dess. Vilket betyder att jag inte gick ut med bästa betygen måste nog plugga upp betygen innan jag söker någon utbildning.
Någon som har flera ider?