Samma tråd finns i juridik sektionen. Om dubbelpost är ej tillåtet så tar jag bort denna i Cannabis sektionen.
Jag gjorde detta kontot eftersom jag nyligen blev tagen med THC i mitt urin.
SAMMANFATTNING:
Jag: 19 år, man, arbetssökande, ingen inkomst, bor hemma.
Brott jag anklagas för: Cannabis bruk/missbruk.
Bevis: ca 20ml av mitt urin med spår av THC.
Husrannsakan när jag sitter på toan. Husrannsakan pga av min aktivt kriminella lillebror som inte bott hemma på ungefär 1 månad då han blev utslängd av familjen men han är fortf folkbokförd på min familjs hus.
Jag visar symptom av stress då jag är helt överraskad och fattar ingenting, blir anklagad för att vara påverkad. Jag var helt ren, duschad, rena normala kläder, normal kort frisyr..osv.
Jag får göra urinprov hemma, det visar positivt för THC. Dom söker snabbt igenom mitt rum men hittar INGENTING för det finns ingenting olagligt i mitt rum.
Jag rökte Cannabis för ca 3 veckor sedan i Nederländerna men kan bara bevisa att jag varit i Danmark (jag tog tåget till Nederländerna). Dom kan INTE bevisa att jag "missbrukat" Cannabis i Sverige då deras ända bevis är 20ml av mitt urin. MEN i min 3:e brors rum (han bor fortf hemma) hittade dom "Cannabis spår" och diverse använda bongar osv. Dom tog också urinprov på honom vilket självklart blev positivt.
Jag har ALDRIG rökt Cannabis med min 3:e bror, jag var ensam i Nederländerna men min far kan intyga på att jag faktiskt reste till Nederländerna.
Nu skall jag infinna mig på polisstationen om någon vecka för att läsa mitt ärende och sedan antingen erkänna och betala böter på några tusen eller ta det till rättegång där jag ska försvara mig själv (jag får ingen advokat och jag har ingen att ställa juridiska frågor till...srsly WTF?)
HUR SKA JAG GÅ TILLVÄGA?
Jag svara omgående på PM eller inlägg. Oerhört tacksam om någon med juridisk kompetens svarar.
OBS! HUGE WALL OF TEXT! OBS!
OBS! HUGE WALL OF TEXT! OBS!
Hur allt hände:
Jag sitter på toan och bajsar, torkar mig, spolar och tvättar händerna. Någon knackar på min badrumsdörr (jag tror det är min lillebror).
Jag: "Va e det nu jag bajsar för fan!"
Kvinnlig röst: "Det är polisen."
Jag: "VA?!?"
Vid detta tillfälle fattar jag ingenting men tror att det är nån kompis som driver med mig så jag småflinar lite och öppnar dörren. Där står en kvinnlig civilpolis med hennes bricka i handen. Jag blir på en gång stressad pga av överraskningen: hjärtat slår fort, jag blir torr i munnen och börjar svettas.
Jag: "V-va gör ni här? Jag fattar ingenting jag sitter bara och bajsar."
Polisen: "Vi har en husrannsakan, var god följ med mig."
Jag: "Vadå husrannsakan?! Är det angående Simon? Vad har Simon gjort nu?!? Va fan har min jävla lillebror gjort nu?"
**Jag har mer än en lillebror, Simon heter egentligen något annat och Simon har blivit utslängd ur huset av min familj eftersom han är aktivt kriminell och sysslar framförallt med Cannabis.**
Polisen: "Jag får inte säga något angående din bror, men vi har en husrannsakan så kom med mig nu."
Jag är fortfarande stressad av situationen och mitt hjärta slår så fort att man kan se det genom t-shirten. Jag har INGET olagligt i mitt rum men var i Nederländerna för ca 3 veckor sedan och rökte Cannabis. Jag är medveten om att jag ser misstänksam ut eftersom jag är stressad så jag försöker att lugne ned mig medan jag pratar med polisen i mitt rum.
"Är detta dit rum? Bor du här?"
"Ja jag bor här detta är mitt rum, är ni här för Simon? För han har inte vart här på flera veckor!."
"Det kan jag inte diskutera."
"Nä men det är väl Simon? Vem fan annars ska det vara? Han är den enda kriminella här och vi har slängt ut honom för vi kan bara inte ha en sån person hemma."
Hon kollar runt lite i mitt rum och går sedan mot ytterdörren.
"Följ med här."
"Ja inga problem, men jag fattar bara inte vad fan som händer? Jag sitter och jobbar går o bajsar o sen står det en polis i mitt rum. Jag fattar ingenting!"
När jag kommer ut i hallen ser jag 5 till civilpoliser med bluetooth i öronen och revolvar på skärpet, någorlunda odiskret gömd under deras tröjor. Mitt hjärta slår nu ännu fortare för nu är det fan 5 poliser i mitt hus, och jag är helt överraskad.
**Jag hade rena NORMALA (blåa jeans vit t-shirt), deodorant, borstade tänder, kort normal frisyr, nyduschad för några timmar sedan**
Jag: "VA FAN ÄR DETTA?!? Va fan händer? Ja sitter o bajsar o så plötsligt är det 5 beväpnade poliser i mitt hus? VA FAN HAR SIMON GJORT?? Är ni här för Simon?"
**Jag var inte aggressiv på något sätt, såg bara väldigt överraskad, förvånad och stressad ut***
En manlig polis:"Vi har en husrannsakan, bor du här? Var bor Simon nånstans?"
"Simon har inte vart här på över en månad, vi slängde ut den jävla missbrukaren, vi kan inte ha såna jävla idioter här hemma, jag vet bara att han bor i nån lägenhet i stan."
Polisen: "Vad heter du? Kan jag få se legitimation?"
"Javisst låt mig bara hämta mitt pass det ligger i mitt rum"
Dom kollar o skriver ned personnr, namn etc... Sen börjar dom gå vidare in i huset. Jag går upp på övervåningen o ser 3 till poliser.
"Va fan har Simon gjort? Kommer grupp nr 2 snart med automatkarbiner o gasmasker eller? Vafan är det som händer?"
Polisen: "Det kan vi inte diskutera"
Jag visar polisen Simons rum som vi inte hunnit städa än men det ser ut som en jävla missbrukar skithåla där crackheads har supit o bott, det är klotter på hela väggen, golvsmatten är uppriven...det ser helt enkelt ut som en jävla crackhead bott där.
Jag: "Det här är enda stället i hela huset Simon haft tillgång till, som ni ser så ser det ut som fan, asså jag kan inte fatta att han är min bror, jag skäms för honom."
Jag visar dom en uppbryten dörr i väggen som leder ut till en gräsmatta.
"Här bröt han sig in efter vi hade slängt ut honom, som ni ser har vi försökt låsa dörren så det inte händer igen, men jag tvivlar på att ni hittar något bevis här inne för han var här och tog allt han hade o sen drog han."
Jag visar huset och svara på frågor. Dom ringer mina föräldrar som fort kommer hem (min farsa är skitsur, mest på polisen men han håller sig lugn.)
Jag hör en av dom äldre poliserna säga: "Vi har en kändis här, en 511...mumlande... håll koll på han där"
Dom menar att dom ska hålla koll på mig, vet inte om jag var kändisen eller 511.
Dom börjar fråga mig om jag någonsin provat Cannabis eller narkotika.
Jag svarar att jag inte går nära skiten eftersom ni ser vad som hänt med min brorsa, säger att det är dödsknark och ladidadadada.
Dom fortsätter pressa mig men jag håller mig till att jag aldrig provat det och aldrig tänker göra det för det är jättefarligt och all annan ungdomsvård / dödsknarksåsikter / knarkar anders bullshit lögner dom aporna tror på.
**Jag har nu varit stressad sedan börjar och munnen börjar bli torr**
Det slutar med att jag ska göra urinprov. För tydligen ser jag påverkad ut eftersom jag är stressad. Jag säger att jag inte har NÅGOT att dölja men att jag är jävligt stressad eftersom jag satt och bajsade 10minuter sen och nu blir jag anklagad av 8 beväpnade poliser.
"Ni kan får hårprov, blodprov, urin prov...va fan som helst jag har ingenting att dölja."
En manlig polis följer med mig in i ett badrum och jag ska då kissa i en liten kopp.
"Vi behöver bara 1cm"
Jag: "Asså jag nyss bajsat och då brukar man kissa samtidigt, jag är ledsen men för tillfället är det fysiskt omöjligt för mig att kissa."
Jag får dricka vatten tills jag kan kissa och så får dom deras jävla piss och kör ner den där fula jävla test saken.
Polisen: "Du, det här visar positivt för THC."
Jag förnekar att jag inte vet något om det och att det måste vara false positive.
Jag blir förhörd i mitt eget hus av en polis, det var ute på verandan. Förhöret tar ca 5 min och jag nekar till allt och frågorna jag är osäker om säger jag: "Jag vill vara tyst".
När han tvingar mig till att svara säger jag bara "Kanske." Ända frågan jag sa kanske till var om jag hade inkomst och skulder.
Det slutar med att han får ihop ca 30 ord i sin lilla jävla fula anteckningsbok.
Det står typ:
Namn ålder personnr
Nekar till brott
Något med samlagning brot (Ledsen vet inte vad det betydde och fick ingen bra förklaring men mitt svar på detta var: "Jag vill vara tyst".
Skulder kanske
Inkomst kanske
och så har han en kopp med ca 20ml av mitt urin i.
Dom hittade ingen annat i hela huset förutom THC i mitt urin. Och dom ville att jag skulle erkänna på en gång och få böter.
Mitt svar till alla frågor efter förhöret var: "Ingen kommentar."
Förutom mitt telefonnr, det fick dom.
Mitt urin ska skickas för analys och sedan ska jag infinna mig på stationen för att läsa mitt ärende.
Dom säger att om jag erkänner får jag böter om jag inte erkänner tas det upp i rättegång och jag får ingen advokat utan jag ska försvara mig själv och straffet kan bli böter eller något annat som domaren bestämmer.
Jag sa "Inga kommentar." på ALLT efter förhöret.
Så nu verkar det som om jag ska gå till rättegång och försvara mig själv. Jag har varit nykter sedan jag var i Nederländerna ca 3 veckor sedan. Och enda gången jag rökte Cannabis var i Nederländerna, sedan åkte jag hem och 3 veckor senare blir det husrannsakan pga min bror som inte bor hemma längre (men är folkbokförd här).
Hur ska jag gå tillväga? Ska jag erkänna och ta böter på några tusenlappar eller ta det till rättegång, försvara mig själv och säga att jag rökte Cannabis i Nederländerna där det inte är straffbart. Kan jag blir friad om jag tar det till rättegång?
Dom kan INTE bevisa att jag rökt Cannabis i Sverige, men jag kan bara bevisa att jag varit i Danmark, men inte Nederländerna.
Snälla skicka PM eller svara! Jag måste veta hur jag ska gå tillväga då jag inte har råd med en advokat som jag kan fråga.
Jag gjorde detta kontot eftersom jag nyligen blev tagen med THC i mitt urin.
SAMMANFATTNING:
Jag: 19 år, man, arbetssökande, ingen inkomst, bor hemma.
Brott jag anklagas för: Cannabis bruk/missbruk.
Bevis: ca 20ml av mitt urin med spår av THC.
Husrannsakan när jag sitter på toan. Husrannsakan pga av min aktivt kriminella lillebror som inte bott hemma på ungefär 1 månad då han blev utslängd av familjen men han är fortf folkbokförd på min familjs hus.
Jag visar symptom av stress då jag är helt överraskad och fattar ingenting, blir anklagad för att vara påverkad. Jag var helt ren, duschad, rena normala kläder, normal kort frisyr..osv.
Jag får göra urinprov hemma, det visar positivt för THC. Dom söker snabbt igenom mitt rum men hittar INGENTING för det finns ingenting olagligt i mitt rum.
Jag rökte Cannabis för ca 3 veckor sedan i Nederländerna men kan bara bevisa att jag varit i Danmark (jag tog tåget till Nederländerna). Dom kan INTE bevisa att jag "missbrukat" Cannabis i Sverige då deras ända bevis är 20ml av mitt urin. MEN i min 3:e brors rum (han bor fortf hemma) hittade dom "Cannabis spår" och diverse använda bongar osv. Dom tog också urinprov på honom vilket självklart blev positivt.
Jag har ALDRIG rökt Cannabis med min 3:e bror, jag var ensam i Nederländerna men min far kan intyga på att jag faktiskt reste till Nederländerna.
Nu skall jag infinna mig på polisstationen om någon vecka för att läsa mitt ärende och sedan antingen erkänna och betala böter på några tusen eller ta det till rättegång där jag ska försvara mig själv (jag får ingen advokat och jag har ingen att ställa juridiska frågor till...srsly WTF?)
HUR SKA JAG GÅ TILLVÄGA?
Jag svara omgående på PM eller inlägg. Oerhört tacksam om någon med juridisk kompetens svarar.
OBS! HUGE WALL OF TEXT! OBS!
OBS! HUGE WALL OF TEXT! OBS!
Hur allt hände:
Jag sitter på toan och bajsar, torkar mig, spolar och tvättar händerna. Någon knackar på min badrumsdörr (jag tror det är min lillebror).
Jag: "Va e det nu jag bajsar för fan!"
Kvinnlig röst: "Det är polisen."
Jag: "VA?!?"
Vid detta tillfälle fattar jag ingenting men tror att det är nån kompis som driver med mig så jag småflinar lite och öppnar dörren. Där står en kvinnlig civilpolis med hennes bricka i handen. Jag blir på en gång stressad pga av överraskningen: hjärtat slår fort, jag blir torr i munnen och börjar svettas.
Jag: "V-va gör ni här? Jag fattar ingenting jag sitter bara och bajsar."
Polisen: "Vi har en husrannsakan, var god följ med mig."
Jag: "Vadå husrannsakan?! Är det angående Simon? Vad har Simon gjort nu?!? Va fan har min jävla lillebror gjort nu?"
**Jag har mer än en lillebror, Simon heter egentligen något annat och Simon har blivit utslängd ur huset av min familj eftersom han är aktivt kriminell och sysslar framförallt med Cannabis.**
Polisen: "Jag får inte säga något angående din bror, men vi har en husrannsakan så kom med mig nu."
Jag är fortfarande stressad av situationen och mitt hjärta slår så fort att man kan se det genom t-shirten. Jag har INGET olagligt i mitt rum men var i Nederländerna för ca 3 veckor sedan och rökte Cannabis. Jag är medveten om att jag ser misstänksam ut eftersom jag är stressad så jag försöker att lugne ned mig medan jag pratar med polisen i mitt rum.
"Är detta dit rum? Bor du här?"
"Ja jag bor här detta är mitt rum, är ni här för Simon? För han har inte vart här på flera veckor!."
"Det kan jag inte diskutera."
"Nä men det är väl Simon? Vem fan annars ska det vara? Han är den enda kriminella här och vi har slängt ut honom för vi kan bara inte ha en sån person hemma."
Hon kollar runt lite i mitt rum och går sedan mot ytterdörren.
"Följ med här."
"Ja inga problem, men jag fattar bara inte vad fan som händer? Jag sitter och jobbar går o bajsar o sen står det en polis i mitt rum. Jag fattar ingenting!"
När jag kommer ut i hallen ser jag 5 till civilpoliser med bluetooth i öronen och revolvar på skärpet, någorlunda odiskret gömd under deras tröjor. Mitt hjärta slår nu ännu fortare för nu är det fan 5 poliser i mitt hus, och jag är helt överraskad.
**Jag hade rena NORMALA (blåa jeans vit t-shirt), deodorant, borstade tänder, kort normal frisyr, nyduschad för några timmar sedan**
Jag: "VA FAN ÄR DETTA?!? Va fan händer? Ja sitter o bajsar o så plötsligt är det 5 beväpnade poliser i mitt hus? VA FAN HAR SIMON GJORT?? Är ni här för Simon?"
**Jag var inte aggressiv på något sätt, såg bara väldigt överraskad, förvånad och stressad ut***
En manlig polis:"Vi har en husrannsakan, bor du här? Var bor Simon nånstans?"
"Simon har inte vart här på över en månad, vi slängde ut den jävla missbrukaren, vi kan inte ha såna jävla idioter här hemma, jag vet bara att han bor i nån lägenhet i stan."
Polisen: "Vad heter du? Kan jag få se legitimation?"
"Javisst låt mig bara hämta mitt pass det ligger i mitt rum"
Dom kollar o skriver ned personnr, namn etc... Sen börjar dom gå vidare in i huset. Jag går upp på övervåningen o ser 3 till poliser.
"Va fan har Simon gjort? Kommer grupp nr 2 snart med automatkarbiner o gasmasker eller? Vafan är det som händer?"
Polisen: "Det kan vi inte diskutera"
Jag visar polisen Simons rum som vi inte hunnit städa än men det ser ut som en jävla missbrukar skithåla där crackheads har supit o bott, det är klotter på hela väggen, golvsmatten är uppriven...det ser helt enkelt ut som en jävla crackhead bott där.
Jag: "Det här är enda stället i hela huset Simon haft tillgång till, som ni ser så ser det ut som fan, asså jag kan inte fatta att han är min bror, jag skäms för honom."
Jag visar dom en uppbryten dörr i väggen som leder ut till en gräsmatta.
"Här bröt han sig in efter vi hade slängt ut honom, som ni ser har vi försökt låsa dörren så det inte händer igen, men jag tvivlar på att ni hittar något bevis här inne för han var här och tog allt han hade o sen drog han."
Jag visar huset och svara på frågor. Dom ringer mina föräldrar som fort kommer hem (min farsa är skitsur, mest på polisen men han håller sig lugn.)
Jag hör en av dom äldre poliserna säga: "Vi har en kändis här, en 511...mumlande... håll koll på han där"
Dom menar att dom ska hålla koll på mig, vet inte om jag var kändisen eller 511.
Dom börjar fråga mig om jag någonsin provat Cannabis eller narkotika.
Jag svarar att jag inte går nära skiten eftersom ni ser vad som hänt med min brorsa, säger att det är dödsknark och ladidadadada.
Dom fortsätter pressa mig men jag håller mig till att jag aldrig provat det och aldrig tänker göra det för det är jättefarligt och all annan ungdomsvård / dödsknarksåsikter / knarkar anders bullshit lögner dom aporna tror på.
**Jag har nu varit stressad sedan börjar och munnen börjar bli torr**
Det slutar med att jag ska göra urinprov. För tydligen ser jag påverkad ut eftersom jag är stressad. Jag säger att jag inte har NÅGOT att dölja men att jag är jävligt stressad eftersom jag satt och bajsade 10minuter sen och nu blir jag anklagad av 8 beväpnade poliser.
"Ni kan får hårprov, blodprov, urin prov...va fan som helst jag har ingenting att dölja."
En manlig polis följer med mig in i ett badrum och jag ska då kissa i en liten kopp.
"Vi behöver bara 1cm"
Jag: "Asså jag nyss bajsat och då brukar man kissa samtidigt, jag är ledsen men för tillfället är det fysiskt omöjligt för mig att kissa."
Jag får dricka vatten tills jag kan kissa och så får dom deras jävla piss och kör ner den där fula jävla test saken.
Polisen: "Du, det här visar positivt för THC."
Jag förnekar att jag inte vet något om det och att det måste vara false positive.
Jag blir förhörd i mitt eget hus av en polis, det var ute på verandan. Förhöret tar ca 5 min och jag nekar till allt och frågorna jag är osäker om säger jag: "Jag vill vara tyst".
När han tvingar mig till att svara säger jag bara "Kanske." Ända frågan jag sa kanske till var om jag hade inkomst och skulder.
Det slutar med att han får ihop ca 30 ord i sin lilla jävla fula anteckningsbok.
Det står typ:
Namn ålder personnr
Nekar till brott
Något med samlagning brot (Ledsen vet inte vad det betydde och fick ingen bra förklaring men mitt svar på detta var: "Jag vill vara tyst".
Skulder kanske
Inkomst kanske
och så har han en kopp med ca 20ml av mitt urin i.
Dom hittade ingen annat i hela huset förutom THC i mitt urin. Och dom ville att jag skulle erkänna på en gång och få böter.
Mitt svar till alla frågor efter förhöret var: "Ingen kommentar."
Förutom mitt telefonnr, det fick dom.
Mitt urin ska skickas för analys och sedan ska jag infinna mig på stationen för att läsa mitt ärende.
Dom säger att om jag erkänner får jag böter om jag inte erkänner tas det upp i rättegång och jag får ingen advokat utan jag ska försvara mig själv och straffet kan bli böter eller något annat som domaren bestämmer.
Jag sa "Inga kommentar." på ALLT efter förhöret.
Så nu verkar det som om jag ska gå till rättegång och försvara mig själv. Jag har varit nykter sedan jag var i Nederländerna ca 3 veckor sedan. Och enda gången jag rökte Cannabis var i Nederländerna, sedan åkte jag hem och 3 veckor senare blir det husrannsakan pga min bror som inte bor hemma längre (men är folkbokförd här).
Hur ska jag gå tillväga? Ska jag erkänna och ta böter på några tusenlappar eller ta det till rättegång, försvara mig själv och säga att jag rökte Cannabis i Nederländerna där det inte är straffbart. Kan jag blir friad om jag tar det till rättegång?
Dom kan INTE bevisa att jag rökt Cannabis i Sverige, men jag kan bara bevisa att jag varit i Danmark, men inte Nederländerna.
Snälla skicka PM eller svara! Jag måste veta hur jag ska gå tillväga då jag inte har råd med en advokat som jag kan fråga.