I dagens samhälle har kvinnan större rättigheter än mannen gällande barn. Det är allt som oftast kvinnorna som vinner vårdnadstvister om barn. Kvinnan har någon slags ensamrätt gällande födelsen av ett barn och makt att lura av män pengar, detta är aktuellt med tanke på:
https://www.flashback.org/t1631417 .Det är faktiskt inte bara hennes kropp det handlar om, det är hans sperma också, men viktigare av allt ett barn som förtjänar båda en mamma och pappa. Detta måste det i jämställdhetens namn och samhällets välmående bli ändring på.
Jag vill därför föreslå en lagändring som kräver att modern ska göra staten och fadern uppmärksamma på att hon producerar en unge som ska ha uppehälle. fadern måste bekräfta att han kommer ta ansvaret, men kan om han vill begära att modern ska göra abort. Lika så kan fortfarande modern göra abort när som helst utan med hänsyn till faderns vilja. Föder modern barnet mot faderns vilja ska hon inte förvänta sig något bidrag från honom, istället betala böter motsvarande det en man skulle tvingas betala till henne och ungen efter att hon vunnit ungen i en vårdnadstvist. Dessutom om hon i sin illvilja inte kan försörja för barnet måste det omhändertas. För att hindra notoriska brottslingar borde en kvinna som gör på föder barn utan mannens medgivande steriliseras, möjligen efter andra gången.
Alla kontrakt måste givetvis genomföras innan det är för sent för att göra aborter.
Hur arga kommer feministerna bli om detta skulle genomföras, eller stödjer det rent av tanken?