2011-08-12, 00:31
  #265
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Konkurrent
Vad är det DU vill åstadkomma med tråden då? Att vi ska erkänna att svenskar är rädda och alla invandrare är jättetuffa och hårda? Får du tillfredsställelse i din arabsjäl då?

Jag vill veta hur motparten ser på saken.

Jag sa bara något som stämmer ganska bra, var det svårsmält? Ditt inlägg gav mig sådana vibbar.
Citera
2011-08-12, 00:33
  #266
Medlem
Pusts avatar
Det är ju klart att det finns en hel del svenskar (även av det kvinnliga könet) som är rädda för invandrare. En hel del krogvakter har nog bekräftat detta. Det handlar dock inte om invandrarnas "ansiktsdrag", utan snarare stereotypen om att de är bråkstakar som gillar att gräla och slåss för minsta lilla sak. I kvinnornas fall handlar det väl om att man är rädd för att bli tafsad på.
__________________
Senast redigerad av Pust 2011-08-12 kl. 00:36.
Citera
2011-08-12, 00:42
  #267
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kourosh
Jag vill veta hur motparten ser på saken.

Jag sa bara något som stämmer ganska bra, var det svårsmält? Ditt inlägg gav mig sådana vibbar.

Hmm hur ska jag förklara så att du förstår... Jag, och många svenskar skulle jag tro, tycker att det är ganska obehagligt med folk som blänger hotfullt på en. Det erkänner jag. Jag betraktar det som något dåligt för samhället om folk går omkring och stirrar på varandra på ett hotfullt sätt och därmed skapar helt onödiga konflikter i vardagslivet. Du å andra sidan tycks inte se något problem här, utan snarare tvärtom. Du har uppmärksammat fenomenet men din slutsats är bara ett förnöjsamt konstaterande att svenne är feg. Säg mig, skulle du vilja anställa någon som tidigare under dagen har blängt hotfullt på dig? Skulle du tycka att det vore rätt av "stirraren" att åberopa rasism när han nekas anställning?

Problemet för mig är inte det hotfulla blängandet i sig och föraktet för fega svennen. Ok gott så, svenska män är fjollor. Sure thing baby. Problemet är att man samtidigt tycker jättesynd om sig själv och klagar på svensk rasism, när man i själva verket själva har orsakat vad som kan tolkas som "rasism" genom en fientlig attityd. Man kan inte ha kakan och äta den på samma gång.
Citera
2011-08-12, 00:50
  #268
Medlem
Gabogibos avatar
Jag är blond och blåögd, jag minns inte varför jag började mitt inlägg med det men jag låter det stå kvar.

Precis som TS har jag funderat varför många människor vänder bort blicken från min när jag råkar titta på dem, visserligen vet jag att det är fult att stirra på folk men jag verkar alltid vara den som får folk att titta bort. vissa säger att jag ser väldigt sur ut, och jag kan ofta vara lite ovårdad med skäggstubb och lediga kläder, och att mitt huvud är rakat hjälper inte för att snälla till mitt utseende.

Jag kan relatera till TS och har funderat ofta över araber och deras sura miner (ursäkta generalisering) och har haft en teori om att "dom faktiskt bara ser ut så", typ som jag. Svenskar har rundare drag och inte lika markerade ögonbryn e.t.c.

Jag har aldrig velat fråga någon invandrare jag känner om detta, dessutom känner jag så få araber att frågan inte direkt poppar upp förbi de vanliga artighetsfraserna. TS har delvis bekräftat min teori om att det är en utseendemässig sak i de flesta fallen, men nojan över att alla araber går runt och är arga/våldsamma fanns där i bakhuvudet, det ska jag inte ljuga om. Jag har råkat i bråk med araber och det har då ofta känts oprovocerat från min sida, svårt att inte bli lite fördomsfull.

Jag är mycket trött i skrivande stund, jag hoppas jag höll mig on topic och inte virrade bort för mycket, tjaba. alekum salaam och hell seger och allt sånt.
__________________
Senast redigerad av Gabogibo 2011-08-12 kl. 01:01.
Citera
2011-08-12, 00:57
  #269
Medlem
Saken är den att ens fördomar gällande blängande personer stämmer förvånansvärt ofta, enligt mina egna observationer iaf. Ok visst ibland är det bara att man har utseendet emot sig, men jag vet inte jag. Även personer som ser väldigt "grottiga" ut kan ha välmenande blick. På samma sätt som en liten tanig feminin man kan se väldigt fientlig ut. Personer som blänger är något av följande, eller en kombination:

1. Svagbegåvade
2. Fientligt inställda / otroligt lättkränkta
3. Sexuellt intresserade
4. Avundsjuka
Citera
2011-08-12, 01:05
  #270
Medlem
Gabogibos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Konkurrent
Saken är den att ens fördomar gällande blängande personer stämmer förvånansvärt ofta, enligt mina egna observationer iaf. Ok visst ibland är det bara att man har utseendet emot sig, men jag vet inte jag. Även personer som ser väldigt "grottiga" ut kan ha välmenande blick. På samma sätt som en liten tanig feminin man kan se väldigt fientlig ut. Personer som blänger är något av följande, eller en kombination:

1. Svagbegåvade
2. Fientligt inställda / otroligt lättkränkta
3. Sexuellt intresserade
4. Avundsjuka

Det är faktiskt väldigt synd om det finns en sådan spänning i samhället där fientlighet rädsla och misstro hindrar kommunikation och utveckling, jag blir ofta irriterad över folk som blänger, men kommer samtidigt ihåg att många anser att jag ser ut som ett blängade as. Det tar ju visserligen inte bort relevansen från dit inlägg om du har rätt... och då är ju mitt inlägg totalt meningslöst egentligen.

Jag går och lägger mig nu, ciao.
Citera
2011-08-12, 01:14
  #271
Medlem
Javelinss avatar
Jag tror det kan ha lite mer med kultur att göra. Att det är lite oartigt inom svensk kultur att kolla för länge på någon. Nu vet jag ju inte om det anses vara så inom andra kulturer men har en känsla av att det är det i Sverige. Det kan ju vara fallet i många tillfällen.

För övrigt så är det väl många som hört om det ena och det andra som hänt när man kollat på en invandrare, säg tjafs.
Citera
2011-08-12, 01:16
  #272
Medlem
nineteen74s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av svinelina
Hej!
Känner igen det du säger lite.
Jag själv är så kallad etnisk svensk,om det finns nåt som heter så.
Jag fick lära mig att det var fult att stirra på folk när jag växte upp.
Så jag gör ingen skillnad på invandrare eller dom som var här tidigare.
Jag kollar väl runt men stirrar inte i onödan på nån.

Precis så är det.
Citera
2011-08-12, 01:52
  #273
Medlem
klart att man viker bort blicken om någon vänder huvudet och ser att man sitter och tittar på denne,
det gör man av respekt för att man inte vill göra intrång på dennes privacy, denna personen vill bara ta sig från punkt A till B med tex en buss och vill ju självklart inte ha någon idiot som sitter och stirrar på en å gör intrång på ens privata sfär. anledningen till att blattar sitter kvar med blicken och glor tror jag beror på brist på respekt för den andra personen i en kombination av att blattars föräldrar säkert aldrig lär sina barn att det är fullt att stirra, något som svenska barn får lära sig vid tidig ålder.

my two cents
Citera
2011-08-12, 01:55
  #274
Medlem
Substantials avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kourosh
Håller med!

En sak jag totalt har glömt att påpeka är att många svenskar konstant stirrar fram och tillbaka på mig. Så om jag möter deras blick kollar de bort, då kollar jag lugnt vidare. Sedan efter kanske 40 sekunder märker jag att personen stirrar på mig igen, som om att denna verkligen vill se vilken typ jag är, men då när våra blickar möts igen kollar svensken bort. Detta är ganska vanligt och upprepas ganska ofta till den nivå att svensken blir generad och totalt lägger av med detta beteende. Notera, det är alltid jag som lägger märke till att svensken stirrar på mig, inte tvärtom.

Jo, jag känner verkligen igen mig. Men ibland brukar jag också le lite skämtsamt för att lätta stämningen mellan mig och Mr.Random. Det behöver inte alltid vara en fientligt laddad spänning - och jag upplever lite att det är enklare för mig som utomsvensk att ta det där första steget. Då låter man ju också personen veta att man har noterat att man blir noterad.

Det enda som krävs är utommänskligt stort tålamod, då Mr.Random nr 2 dyker upp så fort du byter buss/tåg/sparkcykel mm... Men varför bli förbannad och låta en sådan sak göra dagen dyster?
Citera
2011-08-12, 02:05
  #275
Medlem
JacDs avatar
Uppstår en sådan situation för mig och det är en blatte kollar jag oftast inte bort, man vill ju att den andra ska kolla bort först!
Citera
2011-08-12, 02:57
  #276
Medlem
Har inte läst diskussionen, bara första posten. Jag är inte svensk utan polack, dock ser jag helt svensk ut och därför misstar mig många för det. Så vi säger att jag är svensk. Jag brukar också kolla bort i sådana situationer du beskriver. Jag tror helt enkelt att det är att personer med invandrarbakgrund (då menar jag personer från länder som Turkiet, Iran, etc där man har mörkt hår och lite mörkare hy) har ögonbryn som går mer neråt mot näsan. Det ger ett argt/aggresivt intryck. Det är iaf så jag har upplevt det. Ingen aning. Här har ni två bilder som förklarar vad jag menar.

http://www.google.se/imgres?q=vegeta&hl=sv&gbv=2&tbm=isch&tbnid=Z3JxiK2 GVmDsHM:&imgrefurl=http://deadliestfiction.wikia.com/wiki/User_blog:MrPacheco101/Round_15:_Vegeta_vs._Lobo&docid=4xyVL_wb8RJ6OM&w=6 25&h=473&ei=U3pEToGwDo35sgaN3q2wBw&zoom=1&iact=hc& vpx=565&vpy=447&dur=3743&hovh=195&hovw=258&tx=109& ty=93&page=1&tbnh=117&tbnw=155&start=0&ndsp=36&ved =1t:429,r:21,s:0&biw=1680&bih=783

http://www.google.se/imgres?q=son+goku+smile&hl=sv&gbv=2&tbm=isch&tbnid =Cj8Zx3RWAhdkuM:&imgrefurl=http://hilldill22.tripod.com/DBZ.html&docid=LGTNhnPeJVy2YM&w=600&h=427&ei=g3pET q7sEY3XsgaWrq2xBw&zoom=1&iact=rc&dur=199&page=1&tb nh=136&tbnw=191&start=0&ndsp=35&ved=1t:429,r:3,s:0 &tx=130&ty=31&biw=1680&bih=783
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in