Citat:
Ursprungligen postat av sp3tt
Det är väl inte så konstigt? Säg att den ena magneten ligger som | och den andra som / och att den övre änden är nordpolen i båda fallen. Eftersom lika poler stöter bort varandra kommer /-magnetens övre ände påverkas av en kraft åt höger och dess nedre av en kraft åt vänster. Magneten roterar alltså medurs. Om /-magneten istället ligger som \ roterar den moturs.
Detta eftersom en magnetisk dipols potentiella energi i ett magnetfält är minst när magnetens moment är motriktat magnetfältet. Det finns ett jämviktsläge när moment och fält är riktade åt samma håll men det är naturligtvis inte stabilt. Jämviktsläget med motriktat fält och moment är dock stabilt.
Fast om magneterna ligger så att det bildar ett T så kommer ju krafterna endast att verka i två dimensioner, dvs. uppåt och nedåt? Hur kan den då få kraft att vrida sig längs en tredje axel? Överdelen borde ju då snarare vrida sig längs samma axel (y-axel) som magneten under bordet är riktad längs?
För säg att man fixerar den ena magneten och låter den andra vara fäst i mitten av ett snöre ovanför den undre magneten. Då kommer väl inte den övre magneten att rotera, utan snarare ställa in sina poler och anta en fixerad position? Känns som att det är samma resonemang.