2011-08-03, 01:44
  #13
Medlem
Deleteriouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mister-urban
Det vet jag väl att de inte är under 2.1! Jag kan inte överhuvudtaget föreställa mig att islam skulle minska i världen över tid, snarare tvärtom. Varför skulle Egypten hamna under 2.1 snart?

Islam är en aktiv religion till skillnad från t.ex. kristendomen som mest är till för syns skull.

Varför tog du upp Egypten då? Islam kommer att öka ett tag till, ja, eftersom födelsetalen fortfarande är över 2.1, men minskande och eftersom inte tillräckligt många lämnar religionen. Jag tror dock att piken är nådd snart, framförallt i Europa. Kristendomen växte så otroligt mycket när levnadsstandarden i kristna länder var likt den i muslimska länder i dag, att kristendomen fortfarande är världens största religion med god marginal.

Är inte kristendomen en aktiv religion i fattiga länder? Se Sydafrika, samt Afrika söder om Sahara. Där är religionen väldigt viktig.
Citera
2011-08-03, 01:45
  #14
Medlem
Mister-urbans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Deleterious
Det finns i dag 100.000 religiöst utövande muslimer, enligt de muslimska organisationerna själva och de vill ju ha så höga siffror som möjligt.

Då är de väl ungefär lika stora som kristendomen i Sverige... Är väl knappast mer än 100,000 utövande kristna här i landet.
Citera
2011-08-03, 01:49
  #15
Medlem
Deleteriouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mister-urban
Då är de väl ungefär lika stora som kristendomen i Sverige... Är väl knappast mer än 100,000 utövande kristna här i landet.

Nej, det har jag svårt att tro. Men i Sverige är redan slaget vunnet (för oss ateister). Dock måste vi kämpa emot religionen, då den fortfarande har en viss ställning i samhället. Det finns allt för många muslimer. Jag är dock helt emot våld, det är ju den metod religiösa har använt sig av. Och jag vet att religiösa kan bli ickereligiösa.
Citera
2011-08-03, 01:50
  #16
Medlem
Mister-urbans avatar
I Nigeria, med en folkmängd på c:a 140 miljoner människor och en nativitet på 5,32, är 50% av befolkningen muslimer...

(Bara ett exempel på "länder söder om Sahara")
Citera
2011-08-03, 02:03
  #17
Medlem
Judeschweins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mister-urban
I Nigeria, med en folkmängd på c:a 140 miljoner människor och en nativitet på 5,32, är 50% av befolkningen muslimer...

(Bara ett exempel på "länder söder om Sahara")

Eller varför inte Niger, Mali, Afghanistan, Somalia, Yemen, Burkina Faso, Etiopien eller Sierra Leone som alla är långt över 5,50. Fast det intressanta är egentligen den muslimska demografin här i Europa och då ser det ju inte så värst ljust ut.
Citera
2011-08-03, 02:04
  #18
Medlem
Deleteriouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mister-urban
I Nigeria, med en folkmängd på c:a 140 miljoner människor och en nativitet på 5,32, är 50% av befolkningen muslimer...

(Bara ett exempel på "länder söder om Sahara")

Ja, Nigera (~155 miljoner nu) är ett av de länder som har växt snabbast, sett till antal. Det beror på en tidigare stor befolkning och höga födelsetal. Dock har det ju börjat vända även i Nigeria, bland kristna och bland muslimer. Inte omöjligt att om 20 år så börjar folkmängden att minska.
Citera
2011-08-03, 02:09
  #19
Medlem
Deleteriouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Judeschwein
Eller varför inte Niger, Mali, Afghanistan, Somalia, Yemen, Burkina Faso, Etiopien eller Sierra Leone som alla är långt över 5,50. Fast det intressanta är egentligen den muslimska demografin här i Europa och då ser det ju inte så värst ljust ut.

Antalet muslimer ökar, men trendbrotten har redan skett, ökningen blir långsammare och långsammare (om man bortser från ny invandring). Om till exempel tio år tror jag att Europas invandringspolitik har förändrats radikalt och riktar mer in sig på arbetskraft från östasien. Då kommer muslimerna att bli färre, människor överger religionen och födelsetalen blir så låga.

Redan i dag minskar födelsetalen väldigt snabbt bland muslimer i Europa och människor överger religionen sin.
Citera
2011-08-03, 07:25
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av blackjackk
Vill bara klargöra situationen i mitt hemland Bosnien Hercegovina då verkligheten inte är som siffrorna visar. Bosnien och Hercegovina består av två entiteter, "Federationen" och "Serbiska Republiken". Federationen som består av en övervägande majoritet av bosniaker och där ökar befolkningen med 5000 per år. I Serbiska republiken där majoriteten är serber så avbefolkas entiteten i rasande fart, på bara två år minskade befolkningen med hela 60 000 har jag för mig. Även kroaterna minskar i antal i Bosnien.

Så Islam ökar procentuellt i Bosnien, inte minskar. Men den islam som bosniakerna utövar behöver ni inte oroa er för, då vi likt albanerna är "muslim-light".

Vilken nolla! "muslim-light", vad fan ska det vara att ni är relativt sekulariserade, att ni inte följer allt till punkt och pricka? Det gör inte resten av muslim världen heller förutom de 10000 radikala idioterna som får all uppmärksamhet( precis vad de vill).

Och idioten som vill ha bort islam men ha kvar kristendomen, dra åt helvete! Kristendomen är inte så bättre din jävla häxjägare! Jävla pedofil stödjare!

Jag tycker och vet att människor alltid kommer att tro på något men så länge de inte försöker påverka mig så visst.
Citera
2011-08-03, 11:33
  #21
Medlem
Nickeps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Deleterious
Påståendena om att muslimer snart är i majoritet i vårt rike, är helt befängda. Detta till trots, så genomsyras hela debatten på med denna typ av ogrundade påståenden...
Du har helt rätt. Skälet är att flertalet debattanter som yttrar sig har trott sig förstå de mest primära grunderna inom ämnet matematik/statistik.

För några år sedan gjorde jag en grov, statistisk analys av situationen i Sverige med följande förutsättningar:

1. Antag att ca. 450 000 personer av Sveriges befolkning (ca. 5 %) idag skulle har muslimsk bakgrund och att den gruppen följer den muslimska världens genomsnittliga befolkningsökning på ca. 1,8 % årligen (inräknat födda och avlidna)

2. Antag att övriga delen av Sveriges befolkning (ca. 8,65 miljoner) har en tillväxt på ca 1 % årligen
(inräknat födda och avlidna)

3. Antag att genomsnittlig invandring årligen sker med ca. 30 000 och att ca. 70 % utgörs av muslimer dvs. ca 20 000 personer

4
. Nettoinvandring av icke-muslimer uppgår enligt ovan till 10 000 personer


Enligt dessa förutsättningar skulle, vid kommande femtioårsperiods slut befolkningen uppgå till:

(1) Muslimska gruppen:................................. 450 000 x 1,018^50 = 1,1 miljoner
(inkl. barnafödande och avlidna)

(2) Övrig befolkning:....................................... ..... 8,65 x 1,01^50 = 14,2 miljoner
(inkl. barnafödande och avlidna)

(3) Muslimsk nettoinvandring:..... 20 000 x (1,018^50 -1)/0,018 = 1,6 miljoner
(inkl. barnafödande och avlidna)

(4)
Icke-muslimsk nettoinvandring: 10 000 x (1,01^50 -1)/0,01 = 0, 64 miljoner
(inkl. barnafödande och avlidna)

Summa totalbefolkning om 50 år ca. 17,5 miljoner varav 2,7 miljoner muslimer (ca. 15 %) På femtio års sikt kommer alltså (med givna förutsättningar) andelen av befolkningen med muslimsk bakgrund att ha ökat från ca. 5 % till ca. 15 % av befolkningen. Med samma förutsättningar uppgår Sveriges befolkning inom ett sekel till följande:

(1) Muslimska gruppen:................................ 450 000 x 1,018^100 = 2,7 miljoner
(inkl. barnafödande och avlidna)


(2) Övrig befolkning:....................................... ..... 8,65 x 1,01^100 = 23,4 miljoner

(inkl. barnafödande och avlidna)


(3) Muslimsk nettoinvandring:..... 20 000 x (1,018^100 -1)/0,018 = 5,5 miljoner
(inkl. barnafödande och avlidna)

(4)
Icke-muslimsk nettoinvandring: 10 000 x (1,01^100 -1)/0,01 = 1,7 miljoner
(inkl. barnafödande och avlidna)

Befolkningen efter 100 år summa 33 miljoner varav 8,2 miljoner muslimer (ca. 25 %)
__________________________________________________ _____________

Om man som vissa pessimister, skulle utgå från en större andel muslimska kvinnor i fertil ålder under kommande tidsperioder, skulle man högt räknat kunna anta den årliga befolkningsökningen för den muslimska befolkningen bli 3 % (en orimligt hög siffra) istället för de 1, 8 % som f.n. gäller hela den muslimska världen. Då skulle kalkylen för Sverige efter kommande 100-årsperiod bli:

(1) Muslimska gruppen:................................... 450 000 x 1,03^100 = 8,6 miljoner
(inkl. barnafödande och avlidna )

(2) Övrig befolkning:....................................... ..... 8,65 x 1,01^100 = 23,4 miljoner
(inkl. barnafödande och avlidna )

(3) Muslimsk nettoinvandring:......... 20 000 x (1,03^100 -1)/0,03 = 12 miljoner (inkl. barnafödande och avlidna )

(4)
Icke-muslimsk nettoinvandring: 10 000 x (1,01^100 -1)/0,01 = 1,7 miljoner (inkl. barnafödande och avlidna )

Befolkningen efter 100 år summa 45,7 miljoner, varav 20,6 miljoner muslimer (ca. 45 %) dvs. Sverige skulle om hundra år fortfarande inte ha muslimsk majoritet.

Observera här att i samtliga delkalkyler utgångspunkten varit att beräkna nettomängden människor i resp. grupper, när avlidna inräknats. Ingångsgruppen muslimer har räknats något högt och icke-muslimska invandrare har antagits ha samma tillväxt (1 %) som tidigare svenska kärnbefolkning dvs. i det senare beräkningsfallet en tredjedel av den som gäller den muslimska gruppen. Uppenbart är att befolkningsutvecklingen i Sverige i mycket hög grad är beroende av storleken på den framtida invandringen.

Ni pessimistiska icke-muslimer som räknar med en muslimsk majoritet skulle uppstå i Sverige betydligt tidigare, kan lätt, med utgångspunkt från beräkningsmodellen ovan matematiskt visa på vilket sätt ni menar detta vara möjligt.

*Observera att med muslimsk majoritet avses den del av befolkningen som helt eller delvis har muslimsk bakgrund.
__________________
Senast redigerad av Nickep 2011-08-03 kl. 12:31.
Citera
2011-08-03, 13:45
  #22
Medlem
Nickeps avatar
För debattörer som i sin utvecklingsmodell för fram enstaka siffror i stil med:
Citat:
Ursprungligen postat av Mister-urban
I Nigeria, med en folkmängd på c:a 140 miljoner människor och en nativitet på 5,32, är 50% av befolkningen muslimer...
inser inte att sådana undantagssiffror inte är tillämpliga på ett modernt land av Sveriges snitt. Det kan vara skäl att ta en titt på beräkningarna i mitt föregående inlägg. Det visar dels att trenddata, som T.S. visar upp, ligger på korrekt nivå, dels att den andel av svenska befolkningen som på mödernet eller fädernet har muslimskt påbrå sannolikt kommer att ligga under 25% inom kommande hundraårsperiod. På såpass lång sikt kommer assimilationen muslimer i det sekulära Sverige att ha tagit fart. Det betyder i sin tur att andelen religiöst aktiva troende successivt minskar.

Det stora felet som de svenska riksdagspartierna gör sig skyldiga till är att inte informera befolkningen om vilka fakta som gäller. Dels hur sakta de nya etniciteterna vinner insteg befolkningsmässigt, dels hur viktigt det är för Sverige att ha en arbetskraftsinvandring. Utan den skulle Sverige förtvina. Dock verkar kvinnor ur kärnbefolkningen nu öka sin andel i barnafödandet på ett positivt sätt.

Problemet på kort sikt är att vi i Sverige, på ett mycket märkligt sätt, låtit just den muslimska andelen svenskar (av religiösa skäl) vinna försteg framför andra invandrargrupper. I England har man redan accepterat sharia-lagar och låtit muslimerna upprätta ca. 85 sharia-domstolar - en fullständigt fantastisk siffra som man i England anser sig korrekt ha beräknat. Genom att det fråga om en uppskattning av antalet, inses lätt att många av dessa egentligen är illegitima.

Kraven på sharia-domstolar i Sverige har från muslimsk sida varit uppe några gånger och man kan ju tänka sig vad andra invandrargrupper än de muslimska skulle säga, om även Sverige i domstolsfrågan skulle vika sig som engelsmännen. Tankarna bakom sharia-lagen och muslimers sätt att försvara den är skrämmande - det rör sig trots allt om en primitiv, grym rest av tänkande med tusentals år på nacken (alltså från tiden före Muhammed). Sharia-lagen är inte värd papperet den är skriven på.

Det är Islams inträde i den svenska kulturen som bör motarbetas - inget annat.
Citera
2011-08-03, 14:00
  #23
Medlem
Sepiritzs avatar
"En dag kommer miljontals män att lämna den södra hemisfären för att ta sig till den nordliga. Men inte som vänner. De kommer att komma som erövrare och de kommer att erövra era länder genom att uppfylla dem med sina egna barn. Segern skall komma genom deras kvinnors livmödrar."

-Algeriets socialistisk-islamistiske president Houari Boumedienne i ett anförande inför FN:s generalförsamling 1974

Vi får väl hoppas att den planen misslyckas och muslimerna blir lyckligt integrerade och sekulära i väst istället.. Vi får väl se, det är inte som om det finns något vi kan göra åt det.
Citera
2011-08-03, 14:11
  #24
Medlem
Nickeps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sepiritz
"En dag kommer miljontals män att lämna den södra hemisfären för att ta sig till den nordliga. Men inte som vänner. De kommer att komma som erövrare och de kommer att erövra era länder genom att uppfylla dem med sina egna barn. Segern skall komma genom deras kvinnors livmödrar."

-Algeriets socialistisk-islamistiske president Houari Boumedienne i ett anförande inför FN:s generalförsamling 1974

Vi får väl hoppas att den planen misslyckas och muslimerna blir lyckligt integrerade och sekulära i väst istället.. Vi får väl se, det är inte som om det finns något vi kan göra åt det.
Samma som Boumedienne har Gadaffi framfört. Vad dessa primitiva herrar missat är att tankegångarna tidigare i historien gått hem i underutvecklade primitiva länder, som saknat effektiva utbildningssystem. I Europa är situationen helt annorlunda. Födelsetalen bland muslimska kvinnor faller drastiskt, så fort utbildningsnivån höjs. T.S. visar tydliga siffror, som sannolikt kommer att ytterligare förstärkas till vår fördel.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in