Citat:
Ursprungligen postat av Manka
Lite svårt har jag att fatta vad som triggar fruktträd att utveckla frukten för djuren? Var går tävlingen ut på? Djur förstår jag att de som producerar mest avkommor vinner. Kan någån insatt förklara här?
Visst, människan har låtit frukt "tävla" om den bästa frukten och låtit trädsläkten gå vidare utifrån det, men då måste ju ett släkte finnas redan som har de önskade egenskaperna.
Det är ett missförstånd att fruktträd producerar frukt för djurens skull. Frukten innehåller frön och det är på detta vis som träd fortplantar sig. När sedan djur började äta frukt (för att senare skita ut frönen på annan plats) blev detta ytterligare ett sätt för frön att effektivt sprida sig över landskapet. Trädet med mest effektiv spridning har i denna mening en överlevnadsfördel över andra träd.
Citat:
Ursprungligen postat av Manka
Men om vi glömmer människan i frukträdens utveckling. Hur utvecklades fruktträden om man tänker på evolution? Om vi var en bakterie, tralallalaa, var fick bakterien näring ifrån?
Ifrån andra bakterier? Genom att livnära sig på ickeorganisk material? Kemikaliska reaktioner? Det finns fler möjligheter.
Citat:
Ursprungligen postat av Manka
Sen en miniförfäder till apan som var ca 20 centimeter, vilket fruktträd fanns på den tiden som gav föda åt den?
Träd/växter med ätbar frukt har funnits länge. Och om inte frukt så ätbara löv och växter. Jag ser inte riktigt problemet. Om du menar att frukt inte fanns, varför skulle det då finnas djur med sådan diet? Sedan säger du att vi ska strunta i människans roll för kultiveringen av frukt, men du måste också förstå här att människan hade inte kunnat utföra sin kultivering av fruktträd om inte evolution stämde.
Citat:
Ursprungligen postat av Manka
Vad triggar fruktträden att producera bästa lämpliga frukt åt djuret? Var alla fruktträd små lämpade åt den apan som var 10-20cm stor? allteftersom apan utvecklades till 1.5meter så blev fruktträden höga nog åt apan, större frukt osv. What?
ööööööh... därför att frukt faller till marken... apor kan klättra... jag förstår inte problemet. Om du på något vis menar att det är konstigt att alla frukter råkar vara i proportion storleksmässigt för oss apor så är detta inte särskilt konstigt eftersom det är människan som genom sin kultivering som haft kontroll över fruktens evolution de senaste flera tusen åren. Men den där frukten som fanns för många tusen år sedan var mycket annorlunda från den vi har idag, långt ifrån lika ätbar som den vi har idag.
Citat:
Ursprungligen postat av Manka
Nej denna värld är alldeles för perfekt redan om man tänker på växtriket och djuren. Mycket liten chans att båda utecklades under miljontals åren samtidigt.
99,9% av jordens arter som någonsin levt har dött ut. Hur är detta "perfekt"? 99,9% av universum är väldigt fientligt för levande varelser (vakuum, brinnande planeter, planeter utan atmosfär), hur är universum då "perfekt" för liv? Om universum tycks vara "perfekt" för något så är det för produktionen av svarta hål, för det finns många fler utav dem än livsbärande planeter. Ungefär hälften av planeterna som idag finns är dessutom ödesbestämda att kollapsa till svarta hål.
Citat:
Ursprungligen postat av Manka
Eller fanns fruktträden där före apan?
Ja... dock inte den typ av fruktträd vi ser idag.
Citat:
Ursprungligen postat av Manka
Är det inte bättre att säga att man inte vet? Än att låtsas veta?
Absolut! Men hur kan du förlika detta påstående med din tro på Gud? För tro är ju precis detta - att låtsas veta, att förutsätta utan anledning. Hur kan du ens säga detta om evolution (som har tonvis med bevis under sig) men sedan inte vara så pass konsekvent att du inte applicerar samma princip till religion, tro och Gud? Vet du ens vad intellektuell ärlighet är för något?
Citat:
Ursprungligen postat av Manka
Varför anstränga barns hjärna att lära sig evolution som är falskt? Tycker nog om vetenskap eftersom jag är ingenjör, men finns mycket falsk vetenskap också där man ska lära sig någon människas fantasier.
Evolution har med bevis än vad atomteorin och gravitation har. Visste du det? "Nothing in Biology Makes Sense Except in the Light of Evolution" - Theodosius Dobzhansky (Orthodox kristen)
Citat:
Ursprungligen postat av Manka
Glöm dateringsmetoderna, de är falsk vetenskap.
Nej, verkligen inte falsk vetenskap, därför vi kan testa dessa metoder mot föremål och artefakter där vi faktiskt
vet åldern. Dateringsmetoderna stämmer och är högst pålitliga. Det finns hundratals olika sådana metoder. Och vad alla dessa metoder säger, helt oberoende av varandra men som samtidigt kompletterar varandra, är att vi lever i en värld som är miljarder år gammal.
Och jag är inte ens expert på området, jag applicerar bara evolutionens grundläggande principer på ämnet. Annars är en google-sökning inte långt ifrån om du vill ha mer information. Några artiklar som behandlar ämnet du frågar efter:
http://plantbiology.msu.edu/files/Fruit%20evolution.pdf
http://jxb.oxfordjournals.org/content/56/421/2995.full
http://aob.oxfordjournals.org/content/83/2/145.abstract
http://www.springerlink.com/content/m72k655gnk340j52/
http://www.amjbot.org/content/94/10/1706.abstract
http://www.plantcell.org/content/16/suppl_1/S181.full
Jag vet att det är lite dålig stil att bara slänga länkar i folks ansikten och bara säga "läs och håll sedan tyst", men jag gör detta enbart för att visa att ditt svar var inte längre än en google-sökning bort och din "stora kritik" mot evolution är faktiskt är något som är väl forskat och undersökt och som evolution förklarar utmärkt.