2011-08-08, 01:32
  #13
Medlem
KemiRockarFetts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FyrverkeriFTW
Järn(II)oxid (har jag för mig, kan ha varit järn(III)oxid) kan tillverkas genom att hetta upp vanlig rost i ugnen. Temperaturen kommer jag inte ihåg, jag tror att det var ca 200 gr.C, skriv gärna om du vet!

Järnoxiden kan sedan blandas med aluminiumpulver så får man termit, en blandning som brinner mycket varmt och efterlämnar smält järn. Det smälter igenom nästan vad som helst, och om man låter det brinna på ett isblock, exploderar det och kastar isstycken och glödande järndroppar omkring! (Mythbusters testade myten om isen, och det stämmer)

Än så länge kan järnoxiden köpas som färgämne på färghandeln, men den kan som sagt framställas av rost om den skulle förbjudas.


EDIT:

Bekämpningsmedel mot vad? Hur applicerar man det?

http://corrosion-doctors.org/Corrosion-Thermodynamics/Potential-pH-diagram-iron.htm
Citera
2011-08-08, 01:49
  #14
Medlem
KemiRockarFetts avatar
Salpetersyra, nitrater, perklorater, klorater, H2O2.

Salpetersyra tillverkas genom ljusbåge med 3-4 % verkningsgrad. Göra det från
ammoniak är ingen rocket science men om regimen förbjuder ammoniak är Haber Bosh
syntesen rätt jobbig att genomföra utan tillgång till en verkstad. Ljusbågemetoden ger
per kwh räknat på 4 % verkningsgrad enligt wiki, ( ej kontrollräknat) 15 kwh/ Kg HNO3:

http://en.wikipedia.org/wiki/Birkeland%E2%80%93Eyde_process

Vad kostar en kwh ? Dryg krona, säg 20 kr/litern.

Klorater genom anodisk oxidation av kloridlösningar, här är elektrodmaterialet
problemet men grafit är standard, platina eller elektriskt ledande metalloxider.
Man kan göra klorater från hypokloritjon vid högre temperatur enligt:

http://www.youtube.com/user/NurdRage#p/u/24/JtxQT7aVDeg

Perklorater kräver högre potential och här krävs Pt eller elektriskt ledande metalloxider.
Det andra sättet att göra perklorater är genom att hetta upp ett klorat i luft till nära smältpunkten, checka literaturen har för mig G. Hägg, för exakt temp. Man får då perklorat och klorid, varvid det senare är mkt mer lösligt i vatten ( K-fallet) och man kan rena upp det så.

Väterperoxid kan man göra genom elektrolys av utspädd svavelsyra. Svavelsyra kan man hitta i blyackar, förbjuder man dessa kan man tillverka den från gips vid 800 grader C, måste använda vacuum , går man högre går SO3 sönder till SO2 i för hög grad. Reaktionen förmodligen slö, citerar Wieberg inorganic chemistery. Kolla själva. Boken rekommenderas dock inte gratis.
Bariumoxid + O2 = BaO2 historiskt använd ,, man får H2O2 genom att fälla sulfatet.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in