Citat:
Ursprungligen postat av Kli-Max
Tack för intressant svar, ska titta närmre på länkarna. De onda som du skriver om, kan du gå in lite mer i det ämnet?
Språket har »i alla tider« använts för att öka sammanhållningen i den egna klanen. Vid lägerelden för så där 30 000 år sen berättade man skrönor om hur fega, fula och dumma de konkurrerande klanernas medlemmar var – ja männen på andra sidan då. Detta var i stort sett propaganda utan grund, med avsikten att klanens honor skulle avstå från att beblanda sig med utomstående etniska grupper. Nu är däggdjurens drift stark att söka gener på optimalt genetiskt avstånd. För honan med teoretiskt 8–10 graviditeter framför sig är genblandning ett sätt att skydda den avgörande investeringen i barn, särskilt söner. Om en prakthane från klanen bredvid får bli pappa till ett eller alla barnen, så ökar statistiskt sett fortplantnings-framgången för den honan. Hanen, med mindre ansvar för barnavården, ser det som optimalt att sprida sina gener både inom den egna klanen och i några andra klaner också om tillfälle ges.
Ett ultranationalistiskt manifest riktat mot vissa etniska grupper och vissa sociala grupper, det är en avart av den relativt oskyldiga muntliga propagandan vid lägerelden. Skrönor om konkurrerande klaners dumhet och löjliga sätt att måla sig med jordfärger, det stärkte sammanhållningen i den egna klanen på ett närmast idylliskt sätt. Inför USA:s bombning av Irak 2003 pågick ett propagandakrig som hade två dolda agendor. Inför valet 2004 sufflerade Bushs rådgivare att det skulle vara bra för »opinionen« om det dödades 5–10 araber i Mellersta Östern per offer 9/11. Hemmaopinionen skulle se det som ett rimlig kvot. I maj stod GWB på ett hangardäck med en stor attrapp instoppad i grenen och förklarade att kriget mot terrorismen var vunnet. Kvoten mellan de 3000 dödade 9/11 2001 i USA och dödsoffer i Irak är
nu uppe i 70–90. Lågt räknat 250 000 – 300 000 dödsoffer. Skadorna räknas inte bara i dödsoffer utan i otaliga livslånga skador och trauman, ett lidande för vilket ord saknas, eller i varje fall hålls tillbaka av krafter som kontrollerar medierna.
Offren är väsentligen offer för en grotesk ordbehandling!
Propagandaapparaten kan nämligen också användas för att dölja information. Bilder på amerikanska soldater som kom hem i kistor och svarta säckar fick inte publiceras. Opinion är en produkt som tillverkas metodiskt och som underhålles metodiskt, bland annat med mediernas tillskyndan.
När det gällde opinionsproduktionen inför »uppmarschen« mot Bagdad i mars 2003 så bidrog oljebolag och stora entreprenadbolag till propagandakampanjen om WMD i Irak, som gick emot den utmärkta och sakliga rapport som Hans Blix höll på att färdigställa. Propagandakampanjen hade också som mål att få med Storbritannien och BP för att bomba ett relativt välordnat samhälle tillbaka till stenåldern. Saddam Hussein var i själva verket tillräckligt tilltufsad efter Kuwait-kriget för att inte utgöra någon fara utanför en zon på 400 kilometer. Dick Cheney som till avgörande del drev Georg Bush, han hade redan 1991 konstaterat att det var kritiskt för USA att få bättre kontroll över oljan i Mellanöstern. När det nu fanns en förevändning att rasera kulturminnesmärkena i Bagdad, så skulle pålitliga internationella oljebolag utvinna den olja som är ett världsarv, eller Irakiska folkets ärvda resurs. Storleksordningen 30 procent av intäkterna skulle gå till återuppbyggnad av landet Irak, det krävdes nämligen exceptionella investeringar för att bygga upp oljeanläggningarna efter »de allierades« bombningar. Så rättfärdigades en sentida imperialism.
Över huvud taget har imperialismen utnyttjat de starkas övertag via språket. Att få inhumana värderingar att framstå som självklarheter det är en produkt av propaganda, en ond biprodukt av cyniskt utnyttjat språk. Urbefolkningens underlägsenhet har lanserats som en självklarhet via totalt snedvridna beskrivningar från vapenmaktens sida.
* * *
Ändå är det inom området
indirekt destruktiv opinionsbildning som de långsiktiga skadorna av arten
Homo sapiens språkhantering kommer att visa sig. Den lavinartat skenande exploateringen av Tellus drivs av egenintressen som via psykologisk och kognitiv forskning lärt sig att driva demokratin och medborgarna i ett lämmeltåg till stupet. På varje parlamentsledamot i våra demokratier går det 3–5 lobbyister, som betalas av kortsiktiga särintressen med pengar som medel och mål.
Det finns några motkrafter som försöker dämpa ekonomismen och materialismen, men det är Davids kamp mot Goliat. Och den här gången är oddsen sämre för David än för Goliat.
* * *
Som ett exempel på hur den som har ordet i sin makt också styr över fördelningsfrågor, där brukar jag nämna kuppen som gav oss 6 procent bokmoms. Ensamma mamman betalar 25 procent moms när hon köper vinterjackor till barnen men 6 procent när hon köper chicklit från Bonniers. Ser vi ett mönster? Svenska folkets urgamla rätt att sig själv bestråla är ersatt av en penninggirig distributionsapparat för reklam och underhållningsvåld på Folkets TV-sändare, medan den lika penninggiriga mobilbranschen bestrålar oss utan extra kostnad för 1 krona i månaden första tre månaderna.
Att läsa:
Noam Chomsky
http://www.bokus.com/bok/9780747573593/disarming-iraq/
http://www.cogito.nu/
http://www.steg3.se/