Citat:
Ursprungligen postat av In-Fredel
Varför ska du göra post-it-lappar med de här meningarna? Om det är en skoluppgift är det väl bättre att du säger att du behöver hjälp. Jag ska dock ge dig en fingervisning så att du får fundera lite själv.
Tänk på vad som händer med pronomenet vid en dativkonstruktion.
- Fel pronomen
- Fel böjning av participet rencontré
- "derničr" felstavat och felplacerat
Tänk på konstruktionen av verbet promettre det ska in en liten preposition till!
Detta är inte fel, men det är mer naturligt att säga On doit mastiquer avant d'avaler. Fransoserna gillar inte upprepningar av subjektet.
Hade det varit för en skoluppgift så skulle jag inte haft några som helst problem att erkänna det, eller lämna in dem som de var eftersom jag trodde de var korrekta. Man måste våga göra fel
Det här är mer för "nöjets" skull. Jag vill utveckla min franska och framför allt utöka min vokabulär som är på tok för svag.
Tanken med post-it-lappar är att istället för att göra "rena glosor" med bara verbet så gör jag en post-it-lapp med verbet jag vill lära mig+ en mening med verbet (och tanken var en korrekt sådan, därav tråden

). På så sätt lär jag mig inte bara verbet utan även lite prepositioner, pronomen, adverb, adverbial osv. Samt en känsla över hur språket faktiskt skrivs. Så var tanken i alla fall. Så kommer jag ha en hög i köket när jag kokar pasta, några i väskan för bussresor t ex och ett gäng på skithuset.
Har du ett bättre förslag får du väldigt gärna komma med det?
När vi ändå pratar effektiv inlärning så vore det kul om någon kunnig inom ämnet kunde ge mig lite respons på en variant jag kör: Jag läser en bok, som egentligen är lite över min nivå, framför allt vad gäller vokabulär, men jag förstår alltid den stora bilden. Sen backar jag, översätter ord (kladdar i boken), och läser om. Smart? Eller finns det bättre vägar att vandra?
Men jag bockar och bugar för svaren
In-Fredel, samt trådtipset. Jag ska gå igenom dina noteringar, men först måste jag klara av den faktiska läxan jag hade