Citat:
Ursprungligen postat av
Hellesylt
Om ett barn på väg hem från skolan blir kört över av en bil och dör vad är då anledningen till detta?
Det är ju en hypotetisk händelse, men förmodligen är anledningen någon (eller flera) av dessa:
Föraren av bilen såg inte barnet.
Barnet gick ut i gatan utan att se sig för.
Föraren bromsade för sent.
Den omedelbara anledningen till själva dödsfallet var sannolikt intrakraniell blödning, som resulterat i andningsstopp. Situationen uppstod när barnen slungades framåt av bilen, och slog i asfalten.
Om man förväntar sig att en bilolycka ska ha något sorts övergripande syfte, så finns det ju inget sådant, men det har ju inget med
anledning att göra.
Människor som t ex förlorar ett barn i en bilolycka, brukar ofta
vilja att det som hänt får en mening eller ett syfte, för de nöjer sig inte med den faktiskt anledningen. Därför kan det hända att de engagerar sig i trafiksäkerhet, för den hemska olyckan ska ges en
mening, som den egentligen inte har, vilket den får om man skriva om anledningen från "föraren såg inte pojken" till "pojken dog för att hastighetsgränserna är för högt satta i tätorten". Då kan man lura sig själv att pojken är en martyr för alla framtida trafikoffer, när anledningen till olyckan egentligen var högst banal.
Men när man säger "allt händer av en anledning", så kanske det är icke-banala anledningar som avses?