Citat:
Ursprungligen postat av go2rehab
Vad händer i de fall som inte räknas som " i de flesta fall"?
Då skriver åklagaren av ärendet. Dvs utredningen och misstankarna läggs ned.
Citat:
Ursprungligen postat av go2rehab
Innebär "åklagaren" målsägande inklusiv?
Är det en målsägare i målet så kallas denne oftast till huvudförhandling den också.
På väldigt enkel svenska som vem som helst borde förstå:
Ett strafföreläggande är ett sätt för åklagare att slippa arbete och domstolar att spara tid och pengar. Ett strafföreläggande kan ses som ett förslag på straff till den misstänkte. Om den misstänkte godkänner strafföreläggandet så innebär detta att den misstänkte erkänner sig skyldig och accepterar straffet. Ett godkänt strafföreläggande har exakt samma verkan som en dom, dvs det sker en anteckning i brottsregistret och tex kan körkort bli indraget.
Fördelen för den misstänkte att godkänna ett strafföreläggande är att denne slipper åka till en rättegång och ödsla tid där. I vissa fall händer det även att den som döms krävs på rättegångskostnader och det slipper ju den som godkänner ett strafföreläggande.
Tyvärr verkar många inte riktigt förstå vad ett strafföreläggande innebär. Att det faktiskt är exakt samma sak som en dom. Många tror att de "skriver under och betalar" och så är det bra med det. Ett exempel är ju Gudrun Schyman som envetet förnekade att hon var dömd för skattebrott efter att hon skrivit under strafföreläggande om skattebrott med hänvisning till att hon inte dömdes i domstol.
Tror man sig ha chans att bli frikänd i en rättegång ska man givetvis inte godkänna ett strafföreläggande!