Hej.
Hittade för några månader sedan i en Iphone 4 på en obemannad bensinstation. Ringde givetvis upp bensinbolaget och rådfrågade dem, då om man hittar ngt som tillhör ngn annan skall man ju lämna in det till den inrättning man befunnit sig på, således bensinstationen i mitt fall. När jag ringde och rådfrågade dem, sa de att jag skulle åka till polisen och lämna in telefonen till polisens hittegods. Detta gjordes, och nu har det gått ca 3½ månad sedan jag lämnade in telefonen, och fick ett brev om att jag blivit ägare till den (då jag gjorde anspråk på den om den rätta ägaren inte saknade den).
Så nu sitter jag här med en iphone 4, låst till tre, men fullt fungerande. Efter att ha laddat batteriet, så fungar den perfekt. Inget imei-lås eller ngt alls. Fanns inte heller några kontakter i telefonen, så den måste nog ha rensats av ngn. Så den rätta ägaren vet jag inte vem det är.
Då jag redan själv äger en likadan dock låst till annan operatör, funderar jag på att sälja den!
Men hur går jag tillväga och kan jag sälja den vidare? Har ju varken kvitto, kartong, eller tillbehören som följer med. Det enda jag har är ju polisens kvitto om att jag blivit ägare till den.
Vad skall man i sådana fall sätt för pris på denna telefon. Lite smårepor på fram och baksida, men som sagt perfekt fungerande.
Har du papper från polisen att den är din så är det ju inga konstigheter. Fast den rätta ägaren kan väl spärra telefonen ändå? Och då blir den ju ganska värdelös att ha så tror inte att den är värd speciellt mycket.
Hände samma sak mig fast inte på en mack utan i en butik, lämnade den till kasörskan men nu när jag läser tråden funderar jag om den som tappat bort sin telefon kommer komma till butiken, om denne gör det så kanske H* n vill ge hittelön, dock så fick dom inte mitt nummer, borde jag gå och fråga om nån har kommit och hämtat den?
Har du papper från polisen att den är din så är det ju inga konstigheter. Fast den rätta ägaren kan väl spärra telefonen ändå? Och då blir den ju ganska värdelös att ha så tror inte att den är värd speciellt mycket.
Jo men polisen hade ju telefonen i 3½ månad, tror nog att ägaren har fattat att telefonen är borta.
Jag menar, hade jag tappat min iphone hade jag garanterat spärrat den så fort jag inte hittade den! Då blir ju telefonen värdelös! Men här snackar vi om en telefon som inte hade ngra lås överhuvud taget! Har nu även ringt till tre, och de kan bekräfta att telefonen inte är anmäld stulen :-$
Dock ville de inte berätta om vem som var "rätt" ägare! När jag bad dem om de kunde meddela "rätt" ägare om att jag har telefonen så fick jag svar på att det kunde de minsann inte göra!
Anledningen till att jag vill sälja är för att jag redan har 1 iphone 4 32 gig. Och denna 16gigare har jag inte användning för! Sen vore det najs att få in ngn tusing innan man drar på semester!
Anledningen till att jag vill sälja är för att jag redan har 1 iphone 4 32 gig. Och denna 16gigare har jag inte användning för! Sen vore det najs att få in ngn tusing innan man drar på semester!