• 2
  • 3
2011-07-28, 16:06
  #25
Medlem
KulanZs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gb85
Smart!
I slutänden så la du alltså ändå ut en massa pengar på bilen du var less på, och behöll den. Plus att du har en bil på kredit, som du lagt ut en del stålar på för att få schysst, en bil som med största sannolikhet kommer vara iskall på marknaden om några år. Resultat: 2 bilar med dubbla kostnader för allt och dessutom ett lån på en bil du inte hade råd med. Grattis!

Nu överdriver du lite allt.. Bilen är inte på kredit då det är ett medlemslån ja tog, kan sälja bilen och köpa vad för skits om helst för pengarna om ja vill, lär dock aldrig ske Bilen lär inte heller vara oatraktiv om några år då det inte är en dussinbil. Dubbla kostnader blir det inte heller då ja inte kör med båda bilarna samtidigt samt att den gamla bilen, 525an i princip inte kostar något att äga då ja har massa delar liggandes efter ja köpte en reservdelsbil som ja redan har gått plus på genom att sälja en del delar. Gäller å handla rätt bara Självklart finns det för och nackdelar med allt, men fan vill man leva lite istället för att gå å drömma i ett par år och spara så är det bra att lån man kan låna till en bil. Det är vad jag tycker, viktigast är ju att det inte går till överdrift. Skulle exempelvis aldrig låna till en resa som det finns folk som gör, då är pengarna helt väck.
Citera
2011-08-01, 13:21
  #26
Medlem
Jag har iaf lärt mig av ett billån att man är ung och dum. jag sitter just nu på ett lån som jag ska betala av 2000kr i månaden men lägger totalt 5000kr, jag ångrar mig djupt att jag tog de och inte lyssnade på folket runt omkring mig, även om jag tjänar 20k ut så känns de. Jag säger att heldre spara så du köper den cash.
Citera
2011-08-02, 20:20
  #27
Medlem
Såklart är det bättre att spara men behöver man bil så behöver man.Såklart skulle man kunnat köpa en billigare bil men kan lika bra dra ner på festandet.Jag tog banklån.Hittade en bil från i bilfirma men räntan var hög och ett banklån gick lätt att få och jag har låneskydd.Dessutom är bilen i mitt namn.

Lånade 120 000 och skall betala tillbaka 133 000, 2600 i månaden
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in