Citat:
Ursprungligen postat av BlueMountainState
Men de är inte Ned stängda helt. De är fortfarande aktiva.
Jo, de är i princip nedstängda. I vissa fall kan ev. lite minne förbrukas, men om iOS känner att minnet inte räcker till för det som verkligen utförs och är aktuellt, så dödas de appar som inte är aktuella och som tar minne. Andra som ligger i listan som inte förbrukar nåt lämnas örörda där, då de ju inte kostar resurser. Enkelt förklarat.
De allra flesta märker ingen skillnad alls på batteritider eller hur iPhone uppför sig om listan är helt tom eller har 30-60 appar där. Den psykologiska effekten är oftast den största.
Därför är det nästan alltid bortkastad tid, då man sällan vinner nåt på det, att sitta och manuellt själv radera alla appar i listan. Jag gör det kanske en gång i månaden, bara för att få tiden att gå eller nåt, men märker ingen praktisk skillnad före eller efter.
Dr Tinnitus