2011-06-15, 16:31
  #1
Medlem
Douchefags avatar
Det är så att jag tappade bort mina glasögon på en skumfest en helg, och jag hämtade de för några dagar sen. De är helt sönder, bågen är helt paj, glaset likaså och de kan inte repareras.

Jag kollade med optikerns garanti, och den täcker inte för denna situationen. Så de bad mig att kolla med hemförsäkringen.

Så nu undrar jag om jag ska säga sanningen eller ljuga ihop något och säga att jag trampade på dem när jag klev ur duschen eller något liknande?
Jag antar att jag kommer förmodligen behöva betala självrisk, men det är bättre än att lägga pengar på nya igen med tanke på att jag köpte dem för några veckor sen.
Hur mycket behöver jag betala själv ifall dem kostar ca 1,6k?
Citera
2011-06-15, 16:34
  #2
Medlem
om de kostade 1600kr nya är det ingen idé. de flesta hemförsäkringar har en självrisk från ca 1500kr
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in