Citat:
Ursprungligen postat av Snorlyktan
Jodå, jag är medveten om att religiositet kan vara genetisk och t.o.m. en evolutionär fördel. Men att dra gränsen vid religion för uppkomsten av moral och etik är jävligt vanskligt.
Vi är flockdjur. Alla flockdjur uppvisar mer eller mindre altruistiska beteenden för att smörja de sociala maskinerierna.
Det är inte uppkomsten av moral och etik, det gör bara så att alla har samma moral och etik, då kan regler sättas upp för alla. Exempel på detta är att svenskar våldtar inte pga för lite kläder medans muslimer kan göra detta. Alla måste köra via samma regler annars blir det kaos, det är därför det aldrig existerat ett enda framgångsrikt mångkulturellt samhälle.
För flera tusen år sen kanske inte moral som vi har idag vara lika uppenbar då de hade en helt annan syn på mänskligheten och sig själva. Idag vet vi mer och redan indoktrinerade i ett samhälle byggd på kristen moral/etik, det är skillnad när man bygger samhällen från första början.
Jag är bombsäker på att om man hade raderat minnet på ett gäng människor och satt dem på en öde ö så skulle de bli religiösa efter ett tag, jag såg en film - kan försöka hitta den som var otroligt intressant, de hade då dokumenterat från 1930-1940 när de åkte till en ö med flygplan och träffade en isolerad stam, när de visade sin teknologi började stammen att dyrka dem och ansåg dem vara gudar samt att de målade fortfarande av dem även efter de lämnat ön.