Citat:
Ursprungligen postat av
ClariNet
Jag läste igenom Varbergstråden och fastnade direkt för att GM var psykiskt sjuk, inne i en psykos med vanföreställningar. Kan inte släppa allt det som JGF har bidragit med i den här tråden. Eftersom jag själv har nära erfarenhet av psykiskt sjuka personer (såväl i familjen som i tidigare jobb) vet jag att det kan gå många år mellan skoven. GM i Linköping skulle alltså ha kunnat vara akut sjuk, precis som Varbergsmördaren, för att senare ha kommit in i en annan livsfas. Sen är det en annan fråga om han fortfarande lever.
Någon paranoid psykosstörning verkar GM helt klart haft. Igen om man jämför med GM Jönköping som dödade Tobias 8 år.
Hans motiv är fantasimotiv som skapats i hans huvud. Han har länge känt att folk eller varelser ligger på lur efter honom.
Det var i de två videoinspelade polisförhören på den rättspsykiatriska regionkliniken i Vadstena, där 27-åringen vårdats efter mordet, som utredningen började klarna.
27-åringen vet i dag vad han är anklagad för.
– Han har närmat sig händelsen, men samtidigt så har han inte klarat av att prata om det, säger en av hans närstående.
Det var inte helt okomplicerat att få 27-åringen att acceptera att bli filmad av polisen. Men för utredarna var det av största vikt.
Då fick man både berättelsen och alla hans gester, säger Expressens källa.
27-åringens psykiska problem förvärrades under studietiden.
Han började då sova med en kniv under huvudkudden.
– Han blev alltmer aggressiv, har hans dåvarande flickvän berättat i förhör.
Psykotiska personer behöver inte alltid vara helt borta och förvirrade, inte ens efter ett våldsbrott. Den här personen betedde sig mycket likt Linköping mördaren efter brottet.