Citat:
Ursprungligen postat av
jordgubbsflickan
Aha!
Du skriver att polisen riktat in sig på fel typ, men samtidigt har den ”ensamma galningen” varit deras främsta spår. Så jag antar att du menar att de letar efter fel typ inom denna kategori. Dvs ordnad, ”normal” och inte missbrukare, och äldre än vad de sökt. Stämmer det, eller hur har han undvikit att bli topsad? Vad är dina tankar kring det?
Vad gjorde att personen blev sittande i Trädgårdsföreningen efter morden?
Du skriver att en tragedi utlöste psykosen. Var det en tragedi som kan ha utlöst ett personligt hat mot familjen Ammouri? Eller invandrare generellt?
När du insåg att din bekant hade dödat ett åttaårigt barn till följd av en psykos, did it make sense? Kunde du förstå varför Mohammed blev offret eller tycktes det dig helt slumpartat vem som drabbades?
Jag har väldigt svårt att få ihop att det barn i hela Linköping som kan förmodas ha haft störst hotbild mot sig drabbas av en galnings slumpmässiga våld.