Jag har ingen aning om vart jag ska placera denna tråden, så det fick bli här då jag tror att alla 3(fysik, matte, tek) påverkar detta till en relativ grad.
Mod får gärna flytta
Vad är mina söktermer på google för att lära mig:
- Hur man "konfigurerar" ljus på bästa sätt för att uppnå en viss effekt, genom allt från vinkling, watt till dioder osv. Dessa effekter kan vara t.ex. att ge "skugglöst" ljus över ett objekt utan att objektet själv blir bländat( objekt = ansikte tex), eller att få ett skarpt dimmigt blått ljus .
- Teknisk information om ljusdioder i kombination med en mikrokontroller(t.ex ändra färg på en diod via en µc, och om sånt är möjligt)
- Hur ögat och folks medvetande uppfattar olika typer av ljus osv.
Det jag söker är alltså hollywood-teknikaliteter angående ljus osv. Jag vill gärna lära mig matte/teknik bakom detta och inte bara få svar på enskilda frågor.
Tack på förhand!