Hej jag undrar om ni tycker att man ska få ha burka på sig om man jobbar som Dagisfröken, Nyhetsuppläsare, Lärare, osv i Sverige.
Själv tycker jag att man inte ska få ha burka på sig överhuvudtaget för till exempel om man är Nyhetsuppläsare så är det ju onödigt att dom visar dem när de pratar även om man ändå inte kan se deras ansikte då kan man ju lika gärna lyssna på radion. Och som Dagisfröken tycker jag att alla barn ska få ha en fröken som dom vet hur dom ser ut inte ha någon burka på sig det är ju som om man har ett spöke bland sig!
Och om man går in i en bensinmack och har moppe hjälm på sig så måste man ta av den men måste man ta av burkan om man går in i en bensinmack med det? Det är ju lika lätt att råna någon med burka som en hjälm!
Svara gärna varför ni tycker som ni tycker.