Citat:
Ursprungligen postat av
Amberfly
Tja, i regel håller jag med Smeso.
Håller du också med Smeso om det här:
Citat:
Ursprungligen postat av
Smeso
Din anledning till att börja prata om Jesus därför att det på något sätt skulle visa att namnet YHWH inte kan inledas med "Jah" därför att vi säger "Jeh" som i Jesus är alltså helt ogrundad.
Det här är helt enkelt inte sant, jag tog upp namnet Jesus för att jag ansåg att Smeso inte är konsekvent när han själv använder ett uttal på Guds sons namn som bevisligen inte är det ursprungliga uttalet, samtidigt som han kritiserar att Jehovas vittnen använder ett uttal på Guds namn som han menar är felaktigt.
Och dessutom "förstår" han inte att det inte är så viktigt för Jehovas vittnen exakt hur man uttalar Guds namn, eller exakt hur man uttalar Guds sons namn. Jehovas vittnen använder uttalet "Jesus" även om man vet att det inte är det ursprungliga uttalet. Jehovas vittnen gör som alla andra människor, man använder det uttal som dom flesta känner igen som Guds sons namn och Guds namn.
Han gör en höna av en fjäder för att kunna visa hur icke korrekta Jehovas vittnen är.
Hur tycker du att jag ska agera i det här fallet när någon falskt anklagar mig? Vara tyst? Blir man inte då anklagad för att undvika att svara?
Ja, det är mycket lättare IRL att bara ignorera personen, och det försöker jag göra när jag förstår att någon är ett troll, eller det inte går att föra en logisk förnuftig diskussion med personen. Jag har tidigare också blockerat och ignorerat Smeso, det är dags att göra det igen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Amberfly
Jag har inte varit så jätteaktiv på att försöka diskutera JV, eller ställa frågor till dem, på internet. Bland annat för att det är vanligare att få påhopp, att de blir elaka och undviker att svara på frågor och byter ämne. Nej, det stämmer inte in på alla vittnen på internet. Men det är inte direkt ovanligt, så det kan vara avskräckande eller jobbigt ibland.
Men jag har pratat med fler JV irl än på nätet, så därför har jag en mer positiv inställning till dem överlag.
Intressant, jag har inte sett något Jv här på FB på länge. Är det på andra forum du ser dessa Jv:n?
Du inser väl också att det finns dom som påstår sig vara Jehovas vittnen, men kanske är troll, eller inte stödjer Jehovas vittnen, och som t.ex. när dom är i församlingen utåt sett stödjer dom, men sedan skriver dom en massa anklagelser mot Jv på internet t.ex. i fallet med
Visheten.
Och om ett Jv väljer att inte svara för att folk på internet är troll, och folk som håller på med personliga påhopp och förvränger det man säger, undviker man då att svara på frågor?
Är det inte så att vad Jehovas vittnen än gör, så används det emot dom?
Man anklagar ju också Jv för att inte befinna sig på internet överhuvudtaget, men det finns en god anledning till det, detta är bevis för det. Jag kanske ska sluta att skriva på internet överhuvudtaget?