Citat:
Ursprungligen postat av
Kriget
Haha, vi har nykterhetskontroller på våra linjer varje vecka!
Men eftersom USA har gått över till sommartid och Sverige inte gör det förrän på söndag så kommer det tyvärr se lite tokigt ut tills dess.
Citat:
Ursprungligen postat av
framtand
En irriterande sak är den ständiga påminnelsen om att "skaffa gratis avtal för utlandshandel". Jag blir smått förbannad på den där pop-upen, jag har fyllt i de där avtalen redan och krysset tar bara bort det en kort stund innan den poppar tillbaka. Den är vidrig! Som en litet litet gruskorn i ögat hela tiden. Det måste gå att ta bort den påminnelsen?
Är det ett samägt konto? I annat fall låter det som en bugg. Vi gör endast kontrollen då man navigerar till värdepapper som behöver avtalen och har man fyllt i det så ska det inte dyka upp på nytt. Slå gärna en signal in till oss så hoppas jag att vi kan ordna det med en handpåläggning!
Citat:
Ursprungligen postat av
Rubrik01
Avanza-Dan, varför är 1 % köpavgift på Brummers fonder?
Bra fråga! Eftersom vi inte får någon kick back från Brummers fonder så har vi löst det på så sätt att vi tar ut en köpavgift då man köper fonden. Det är helt enkelt vår enda chans till intjäning i just det fallet.
Citat:
Ursprungligen postat av
framtand
Har frågat förut men nu börjar ni bli frånåkta på värdepapperslånet. Nordnet har som bäst 0.99% på 40% av portföljen mot 1.75% på 35% av portföljen hos er, ni måste väl ändå diskutera detta eller? Inte läge att flytta precis idag kanske men det börjar bli betydande skillnader.
Vi är i allra högsta grad medvetna om situationen. Jag vet att vår kreditavdelning har haft och kommer att ha flera mötet för att diskutera om vi ska följa upp det hela på något sätt. I dagsläget så har vi, precis som du är inne på, valt att inte genomföra några omedelbara räntesänkningar.
/Dan, Avanza