Citat:
Ursprungligen postat av Konkurrent
Björn Wiman (jude?) kulturchef på Dagens nyheter förespråkar en
"kulturernas marknadsekonomi" där starkare kulturer tar över och det finns inget vi kan göra åt saken. Snarare borde han vara ärlig och kalla det
kulturdarwinism. http://www.axess.se/tv/webbtv.aspx?id=2460
Det var en väldigt intressant situation som uppstod när B W stod med armarna i kors och utstrålade återhållet raseri mot Mikael Jalving som hade haft fräckheten att säga, att man i Sverige gör en märkligt pk-prioritering när man analyserar Vargas Llosas romaner med fokus på hans
kvinnosyn. Varför just
den vinkeln, liksom? Wiman förstod inte alls problemet. Han såg ut som om han skulle kräkas av doften av krimtänk och reaktionärt tal som utstrålades från danskhåll.
Överhuvud taget såg Wiman ut som en vidrig kommunistkoryfé som hatar och avskyr alla former av opposition, och man såg hur raljant han avspisade åhörarna som skrattade åt "genusvansinnet". Sånt kätterskt skratt tyckte Wiman uppenbarligen var ett tecken på "anti-revolutionär" anda samt att åhörarna var
mot alla former av jämställdhet! Inga nyanser där, inte.
Apparatchik-Wiman skulle ha passat i en folkdomstol i en kommunistdiktatur.
Jalving försökte förklara att det han ifrågasätter i sin bok
Absolut Sverige inte alls bara handlar om invandringspolitiken ("joho, det gör det visst!" surade Wiman).
Jalving menade bara, helt korrekt, att Sverige är
besatt av moderniteten och modernismen, vilket gör att allt som kan kopplas till det förflutna med automatik är dåligt. Här ingår respekten för traditionen, historia, språk, familj, nationen osv. Det kunde Wiman lite snipigt nedlåtande erkänna att det fanns en gnutta sanning i, även om han själv naturligtvis inte tyckte det var ett problem.
Och sedan kommer tidpunkten när Wiman borde ha blivit ifrågasatt: i sitt mångkulturella rus driver han tesen om kulturernas marknadsekonomi, och säger att kulturerna minsann får samma utrymme att visa upp sig, och den kultur som blir populär kommer att bli bestående.
Men det är ju lögn! Alla vet att kulturerna i Sverige
inte alls konkurrerar på lika villkor!
Etablissemanget använder enorma mängder skattemedel och mediaplats till att lyfta fram invandrarkulturer och kulturmarxist-yttringar, samtidigt som man hånfullt ifrågasätter och "problematiserar" det som av vanliga svenskar betraktar som "svensk" kultur.
Man använder sig t o m av den äldsta av härskartekniker - man påstår att det inte finns någon svensk kultur, och ifrågasätter därmed kulturens hela identitet. Sen fyller man den svenska kulturen med främmande saker och kallar det "svensk" kultur.
Exempel: "Det är typiskt svenskt att bära kurdisk folkdräkt vid riksmötets öppnande". (Nej Nalin Pekgul, det är det inte. Det var respektlöst och vi tog j-vligt illa upp,
en masse. Men vi är för väluppfostrade för att säga det högt)