Citat:
Ursprungligen postat av Vahettere
Ok, du tillhör alltså gruppen som anser att dessa kvinnor helt enkelt inte har nåt annat val än att prostituera sig. Min poäng var alltså att ni feminister skulle framföra nåt slags alternativ för dessa kvinnor. Om det inte finns nåt alternativ så menar du alltså att det är bättre att dessa kvinnor dör av svält än att de säljer sex till västerländska män?? Snacka om höga moraliska hästar när dina moraliska värderingar tydligen står över andra människors liv.
Jag gissar att svaret är att försöka finna andra vägar för dessa kvinnor (och män, jag antar att ni vet att prostitution inte är förbehållet kvinnor). Anledningen att det är svårt att svara på är att sånt kräver ett långsiktigt arbete som troligen också är mycket större, då det handlar om att ge dem andra möjligheter som idag kanske inte är åtkomliga för dem.
Den krassa verkligheten är att om dessa kvinnor kan överleva på prostitution så är det rätt sannolikt att det befäster det system som finns idag i dessa länder, och att det då blir en hopplös situation för dem, och precis som du säger, att valet fortsätter vara mellan prostitution och död, istället för att kunna ha en större valrikedom.
Det är i varje fall en teori.