Hej.. Jag har fastnat som fan för meditation och jag har/kommer att börja meditera dagligen förmodligen i hela mitt återstående liv. I framtiden ska jag även ta ''kurser'' eller vad man ska kalla det när man går till ett ställe med en lärare som lär ut meditation. Ännu längre fram i framtiden så kommer jag att åka till ett ställe där man mediterar dag in och dag ut i några veckor då jag förstår att man kan uppleva otroliga saker där. Jag kommer även att testa på att röka
rent gräs till meditation men inte förän jag är duktig på att meditera, och detta kommer i vilket fall att väntas med tills jag flyttat hemifrån. Nu har jag lite frågor.
-Hur länge har ni mediterat?
-Hur mediterar ni (position/metoder/tekniker/osv)?
-Hur länge mediterar ni?
-Vad har ni upplevt under meditation?
-Om ni har kommit så långt i meditationen att ni har fått riktigt häftiga upplevelser, hur länge tog det då för er innan det hände?
-Kom gärna med tips om ni har några