Flashback bygger pepparkakshus!
2004-10-08, 23:04
  #1
Medlem
Satt och funderade på en sak; för inte alltför många år sedan var ju rökning totalt socialt accepterat och det var betydligt vanligare att vara rökare än icke-rökare. Hade man motsvarande ökning, jämfört med idag, av rökrelaterade sjukdomar? Var och varannan människa måste ju ha dött i lungcancer så som folk satt och rökte på kontor, restauranger o.s.v. Måste väl ha varit ett stort samhällsproblem.

Eller?
Citera
2004-10-08, 23:52
  #2
Moderator
Ruskigbusss avatar
Mja ... man visste ju inte om det berodde på rökningen, soten från fabrikerna, usla levnadsvillkor; kallt, dragit, hårt arbete eller spriten.

Rökning var nog inte ens påtänkt som farligt eftersom det fanns så mycket annat som man VISSTE var illa för hälsan.

Sjukdomar som tbc härjade.
Citera
2004-10-09, 00:49
  #3
Medlem
Nåja, men om man tänker sig femtio- och sextiotalen när folk i allmänhet fick det mycket bättre. Det röktes ju friskt ändå, var väl först mot slutet av den perioden som rökningen faktiskt började minska?

Det här med attitydsförändringen är också intressant, nu drar sig folk t.o.m. för att röka inomhus i sina egna hem, men när jag var liten så var morfars arbetsrum totalt inpyrt. Han hade alltid en cigg i munnen och drog sig inte för att röka någonstans. Han var ju uppenbarligen en produkt av en betydligt mer tolerant kultur.

86 år blev gubben, förresten, och trots envis rökning in i det sista var det varken lungorna eller hjärtat som gav upp. *tänder en cigg och drar ett njutningsfullt bloss - inomhus!*
Citera
2004-10-09, 01:04
  #4
Medlem
min mammas mormor rökte och dog som 93-åring, iofs levde hon hälsosamt ute på landet med ren luft och mycket motion
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in