Citat:
Ursprungligen postat av osis
Jag gick på en riktigt sur klocka härom dagen. Jag satt på ett bra innehav i Diamyd Medical B när den rasade kraftigt. I skrivande stund har jag en avkastning på -88% i den aktien. Frågan är nu om jag ska sälja den eller behålla den?
Det som möjligen skulle kunna påverka det är om du har en vanlig depå eller kapitalförsäkring. Jag tänkte alltså på förlustavdrag.
För egen del hade jag förmodligen sålt oavsett.
Pengar har inget minne, så om en akties kurs stigit eller fallit är annars ointressant. Hittar du något placeringsalternativ med bättre förutsättningar bör du sätta pengarna där istället.
Citat:
Ursprungligen postat av osis
Jag har förresten bestämt mig för att inte satsa mer på läkemedel. Så att köpa är inget alternativ. Har haft liiite otur med mina läkemedelsaktier.

Hoppas du inte förlorat allt för stora summor, för ser du till att dra den lärdomen kan det här ha varit din livs viktigaste aktieaffär!
Men jag skulle rekommendera dig att ta det ett steg till:
Undvik förhoppningsbolag oavsett bransch. Köp aldrig aktier i bolag som aldrig någonsin gått med vinst.