Citat:
Ursprungligen postat av Zelogath
Kanske en karma-rating som jag sett att vissa andra forum har?
Har man -100 i karma så tyder det på att det är ett troll/posthora och har således inget att tillföra till forumet.
Dock så ska man ha i åtanke att olika sätt att "rejta" (usch vad hemskt med svengelska..) leder troligtvis till missbruk av funktionen
Jag tror att alla typer av rating kan missbrukas och att det inte alltid blir rättvisande för alla.
Jag tror dock att om varje trådstart innebär en sänkning av sin rating OM man inte aktivt deltar i tråden gör att det blir lättare att hitta trollarna. Om de sen försöker få upp sin rating genom att delta i andra trådar "bara för att" så åker de nog på OT eller KFK.
Citat:
Ursprungligen postat av doyoutakeitinthetwo
Eller åtminstone en pk-count under post counten. Gillar tanken.
Det är en bra idé och en bra början.
Nackdelen med den rating jag förespråkar är att användare som aldrig skapar en tråd aldrig blir bedömda. Det skulle ju vara om man lägger in hur många inlägg som tagits bort men den historiken vet jag inte om den finns. Det kan ju vara så enkelt att alla inlägg finns kvar men den är bara satta att inte visas och då blir det ju enkelt.