Citat:
Ursprungligen postat av Trillske
Guggovic är väl alltid briljant?
Tack vare stackdjup och spelartyp skulle jag nöja mig med QQ/KK/AA och timebanka AK.
Blir ju lite tvärt om det där. Någon som är rätt wierd har en jobbigare range där än någon som är rätt lugn och fin eftersom den sistnämnda typ alltid missklickat.
Som Guggovic själv sa, de flesta vet ju vem han är. Så att det är en level med AA, KK känns oerhört osannolikt, även i sammanhanget, då det är såpass suboptimalt.
Med tanke på att "MAX"-knappen sitter precis bredvid "POTT"-knappen blir således detta den överlägset mest troliga scenariot, även om han hävdar att detta enbart hänt kanske en gång tidigare på 400k svs-händer.
Väger man in lite olika faktorer kanske man ändå skulle vilja ha 65% mot hans öppningsrange från CO eller liknande? Det lite snuskiga är ju att eftersom man inte behöver spela postflop och således inte behöver ta hänsyn till att man tappar värde av att spela sin hand ur position borde man teoretiskt syna ned riktigt tunt. Men som sagt variansen är ju inte rolig.
Hursomhelst känner jag spontant att AQo borde vara en snapsyn, oavsett hur man resonerar kring varians.