Citat:
Ursprungligen postat av Shrink in spe
Förvaltare av kontanta medel, inriktning riskanalys/profitmaximering.
.. och då frågar arbetsgivaren till stor sannolikhet:
"Kan du utveckla exakt vad du gjorde för analyser och vilka metoder du arbetade med? Handlade du med t.ex. aktier, obligationer eller valutor? Utveckla gärna lite mer.."
Direkt sitter du i en situation som blir betydligt värre när de enkelt listar ut att du suttit hemma och spelat poker, eftersom du försökt dölja det från första början.
Eftersom princip alla (nästan) branscher har med ekonomi att göra, så är en sådan mening i ditt CV väldigt ifrågasättande för en arbetsgivare eftersom de kanske ser en möjlighet att använda dina ekonomiska erfarenheter inom företaget. Söker du inget som helst jobb där dessa erfarenheter kan komma till nytta i din tjänst eller inom företaget så finns det alltid en risk att arbetsgivaren frågar för eget ekonomiskt intresse, väldig många handlar ju faktiskt med värdepapper etc och pratar om ekonomi i vardagen t.ex. om aktier som är på väg att gå upp eller rasa etc.
Var ärliga istället, har ni levt på poker så är ni ju del av de 15%-20% som lyckas med detta.