2011-04-28, 10:59
  #25
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ivorbell
Tja, efter att socialistpartiet förbjöds och tiotusentals dödades så hade de inte så många andra val än att ta till väpnad kamp.

Nej så klart. De hade inget annat val än att börja kidnappa och mörda folk. De tvingades till det

Och så har vi Kuba, där tog vänstern över och dödade och fängslade tiotusentals och det blev en stor flyktingvåg därifrån också.

Extremvänstern/extermhögern = samma jävla skit.
Citera
2011-04-28, 11:19
  #26
Medlem
Alltid lika rasistiskt mot oss svenskar att peka ut en kriminell svarting som svensk. Hoppas de avrättar tönten där borta i alla fall, de vet hur man hanterar kommunister.
Citera
2011-04-28, 11:56
  #27
Medlem
micke_hs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cuntsucker
Alltid lika rasistiskt mot oss svenskar att peka ut en kriminell svarting som svensk. Hoppas de avrättar tönten där borta i alla fall, de vet hur man hanterar kommunister.


Precis! Hur många fria människor har inte FARC på sitt samvete? Samvetslösa jävla as är vad det är. Jag tycker att det är pinsamt att svensk media skryter om att det är en "svensk". Sluta skäm ut oss som nation era jävla slasktrattar till journalister.

Jag tycker inte det minsta lilla synd om aset. Hoppas att han får vad han förtjänar.
Citera
2011-04-28, 21:38
  #28
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av ka kui
Nej så klart. De hade inget annat val än att börja kidnappa och mörda folk. De tvingades till det

Och så har vi Kuba, där tog vänstern över och dödade och fängslade tiotusentals och det blev en stor flyktingvåg därifrån också.

Extremvänstern/extermhögern = samma jävla skit.
När man har en diktatur finns det inga demokratiska vägar för att göra sin röst hörd. Då är det enda alternativet väpnad kamp och det valet är fullt legitimt mot en diktatur. Att delar av gerillan spårat ur är en annan sak.
Citera
2011-04-29, 11:10
  #29
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ivorbell
Att delar av gerillan spårat ur är en annan sak.

"Svensken" angklagas för att vara en ledare inom den urspårade terrorist- och gangsterorganisationen FARC. Stämmer anklagelsen tycker jag att det bara är bra att han blivit utlämnad. Sverige ska inte vara en fristad åt terrorister.
Citera
2011-04-30, 12:05
  #30
Medlem
Venezuelas utrikesminister undrar varför Sverige låter en av Interpol efterlyst person resa fritt i världen.
Sverige har gett mannen politisk asyl för några år sedan, har personal från UD på plats för att bistå den misstänkte terroristen.
Sveriges syn på den terroristmisstänkte verkar skilja sig rejält från hur myndigheterna i Colombia och Venezuela ser på hans verksamhet.

Citat:
Venezuelas utrikesminister Nicolás Maduro går i hemlandets press till motangrepp mot Sverige om gripandet och utlämnandet av en svensk till Colombia.
Svenska utrikesdepartementet har i en note frågat varför Venezuela inte informerade Sverige om att den 54-årige svensken greps när han landade på Caracas internationella flygplats förra lördagen.

Varför fick den ”av Interpol efterlyste mannen” över huvudtaget resa utomlands? frågar Maduro i venezuelanska tidningen El Universal.

Men den svenska regeringen har fortfarande inte fått något officiellt svar på sin fråga, säger UD:s pressjour till TT. Att utrikesminister Maduro uttalar sig i hemlandets press räknas inte som ett svar.

Svensken anklagas av Colombia för att vara rebellgruppen Farcs Europachef och finansiär. Regeringen i Bogota har sedan länge velat få tag på mannen som är svensk medborgare sedan ett par år efter att först ha beviljats politisk asyl.

Maduro hävdar i El Universal att Venezuela har följt folkrätten när landet handskats med ärendet. Gripandet har kritiserats av oppositionen i Venezuela.

När myndigheterna i Colombia fick veta att mannen var på väg till Venezuela ringde den colombianska presidenten Juan Manuel Santos upp sin kollega i Caracas Hugo Chavez och bad honom ordna med gripande och utlämnande.

Häktningsförhandlingar hölls i tisdags mot svensken i Bogota sedan han anlänt dit med polisflyg.

Sveriges Bogottaambassad hade personal på plats under förhandlingen, sade UD:s presschef Anders Jörle till TT i samband med att svensken utlämnades.

- UD måste se till att han behandlas juridiskt korrekt.

http://www.svd.se/nyheter/inrikes/ve...ge_6128419.svd
Citera
2011-04-30, 16:31
  #31
Bannlyst
Han är ingen terrorist utan en vänsterjournalist som var tvungen att fly från Colombia då personer med hans åsikter blev slaktade i tiotusentals av regeringen och högermiliser. Nu leder han kritiken mot Colombias diktatur från Sverige vilket upprör Colombia.
Citera
2011-05-03, 13:12
  #32
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ivorbell
Han är ingen terrorist utan en vänsterjournalist...

Eller så var det hans täckmantel. Det vet väl inte du! Blir det rättegång så kommer det säkert fram bevis då.
Citera
2011-05-10, 13:13
  #33
Medlem
Polisen i Colombia har publicerat 800 mail och fotografier som ska koppla J P Becerra med FARC, inklusive bild där han poserar med vapen.
Becerra hävdar att han bara haft kontakt med FARC i egenskap av journalist.

Citat:
Police have publicized 800 FARC emails and a number of photographs linking the editor of Sweden-based news website Anncol to the guerrilla organization.

Despite the fact that Joaquin Perez Becerra, editor of Anncol, a news source known for its pro-FARC stance, insists that he is only a reporter, intelligence sources have acquired photos of him in FARC camps, including one in which he is dressed in camouflage and holding a rifle, Noticias Uno reported Tuesday.

Police authorities have also found more than 800 emails, a number of them apparently sent to Perez Becerra, alias "Alberto Martinez," by the fallen guerrillas Raul Reyes and Mono Jojoy, which indicate financial links to the organization and suggest that Perez Becerra was in fact part of the FARC.

In one email, FARC spokesperson Olga Lucia Marin wrote, "The International Commission continues to consist of Comrade Raul Reyes, head of the Commission, who also forms part of the Commission Alberto Martinez..."
http://colombiareports.com/colombia-...r-to-farc.html
Citera
2011-05-10, 14:07
  #34
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av ka kui
Eller så var det hans täckmantel. Det vet väl inte du! Blir det rättegång så kommer det säkert fram bevis då.

Så du tror det kommer bli något annat än en fallande dom och en "knarkterrorist"-stämpel som faller från Colombia?!

Dom tycker att ALLA som är med i FARC är knarkterrorister, när det i själva verket är som Ivorbell skriver att vanliga vänsterjournalister blev avrättade och blev tvugna att fly, om Sverige blev muslimskt och började avrätta SD'are, hade inte du flytt landet och fortsatt kämpa från utlandet då????


Sluta vara så jävla efterblivna och skämma ut er, händer det som hände i Colombia så har alla som blev utsatta rätt att fortsätta kämpa.

Synd bara att folk utan insikt är så jävla efterblivna att dom går på Colombias propaganda TROTS ATT NI VET att Colombia avrättade folk som dom endast MISSTÄNKTE hade vänsterkopplingar, ändå förstår ni inte att det är med vanliga människor som blivit pissed off när deras familjer blev mördade utan anledning, pga att dom KANSKE hade vänsteråsikter på samma nivå som dom som röstar på sossarna i Sverige.

Men visst, fortsätt ni svälja colombias kuk, dock är det ju endast ett bevis på hur urbota korkade ni är då ni t.o.m känner till omständigheterna.

EDIT:
Det ironiska är att ni som kallar honom för blatte m.m i tråden är samma människor som klagar på att (ni) SD'are framställs som rasister, men fattar inte att det är EXAAAAAAAAAAAAAAKT samma scenario, fast omvänt, i Colombia hade ni blivit avrättade........

Så ni som kallar honom för knarkterrorist, ni tar samma plats som dom som kallar SD'are för rasister/anti-demokrater i sverige, men att ni inte fattar det är ju verkligen ett bevis på eran intelligens!
__________________
Senast redigerad av Civilare 2011-05-10 kl. 14:13.
Citera
2011-05-10, 20:56
  #35
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Civilare
Så du tror det kommer bli något annat än en fallande dom och en "knarkterrorist"-stämpel som faller från Colombia?!

Jag tror, precis som jag skrev, att det bevis som har samlats kommer att presenteras vid en eventuell rättegång. Att ha blivit fotad med vapen i uniform i jungeln med terrorister är ganska graverande.

Citat:
om Sverige blev muslimskt och började avrätta SD'are, hade inte du flytt landet och fortsatt kämpa från utlandet då????

Jag är blatte din jävla idiot, så svaret är nej. Men även om jag gjorde det skulle jag inte kämpa genom att vara med i någon äcklig terrororganisation som jävla FARC.

Citat:
Sluta vara så jävla efterblivna och skämma ut er,

Ska du säga.
__________________
Senast redigerad av ka kui 2011-05-10 kl. 21:04.
Citera
2011-06-15, 13:46
  #36
Medlem
Rättegången startar imorgon:
Citat:
Svensk-colombianen sitter fortfarande häktad i Colombia i väntan på rättegång som startar den 16 juni, trots att högsta domstolen i landet har underkänt bevisföringen mot honom.
Rättegången mot den svensk-colombianske journalisten Joaquín Peréz Becerra startar den 16 juni i Bogatá. Datum var egentligen satt till den 30 maj. Mannens advokat Ramiro Orjuela var i Stockholm den 8 juni och sa då till Sveriges radio att Sveriges regering borde ta kontakt med Colombia på regeringsnivå.
Efter uppgifter i colombianska tidningar underkände högsta domstolen i Colombia bevisföringen mot Peréz Becerra, men trots det har han inte blivit frisläppt. Orjuela berättar för Sveriges radio att han tror att myndigheterna förhalar frigivningen och kommer att komma med nya anklagelser när rättegången startar.
http://nyheter24.se/nyheter/inrikes/...ensk-colombian
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in