Citat:
Ursprungligen postat av zepofan
Vad tänker du på då? Grillgallret eller? Skulle vilja se den bakterie som överlever några minuter över en kolbädd som håller 800-1000 grader.
Precis, jag syftade specifikt på grillgallret. Är medveten om att de flesta bakterier dör vid x antal grader, dock är det relativt vanligt att folk inte gör rent efter sig.. och ju med det varma vädret, ökar risken för matförgiftning? Eller är jag helt ute och cyklar?
Citat:
Om du menar att grilla på en allmän grill så borde inte det vara något problem då elden lär bränna rent gallret. Annars så får du ordna en egen grillpinne eller galler.
Däremot kan området intill och runt en sådan plats vara ordentligt svinig tyvärr.
Det är alltid trevligast att grilla i skogen långt från allmänheten ändå.
Det kan jag hålla med om, dock om man bor i stockholmsområdet är det flesta skogspartier förbjudet att grilla på, gäller även engångsgrillar.