2011-04-20, 15:18
  #1
Medlem
Om jag t.ex har bundit min boränta på 3 år på ett amoteringsfritt bolån, kan jag då på år 2 betala tillbaka hela lånet när räntan fortfarande är bunden? Eller måste vänta jag tills 3 år löper ut? Kan jag påverka detta själv när jag ta ett bolån? t.ex att skriva i kontraktet att jag kan fritt betala tillbaka hela lånet när jag vill?
Citera
2011-04-20, 16:08
  #2
Medlem
TANSTAAFLs avatar
Långivaren har rätt att begära ersättning för utebliven ränteintäkt om du vill lösa lånet innan bindningstidens utgång. Jag vet inte exakt hur denna beräknas men jag tror att i princip alla bolåneinstitut använder samma grundkontrakt.
Citera
2011-04-20, 16:29
  #3
Medlem
RSE (ränteskillnadsersättning) utgår då banken lånat upp pengarna till dig på 3 år.
Citera
2011-04-20, 16:45
  #4
Medlem
förstår inte riktigt. Man betalar alltså ungerfärlig ränteskillnaden på resterande period?
Citera
2011-04-20, 18:44
  #5
Medlem
Om din kvarvarande bundna del har en högre ränta än marknadsräntan för att binda ett år kommer du få betala mellanskillnaden om du vill lösa lånet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in