Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2011-04-18, 17:08
  #1
Medlem
123psyks avatar
Hallå där!

Har egentligen ingen större resa att berätta om denna gång, men tänkte att denna kunde passa bra som en debut-rapport ifrån min sida. Jag tänker inte rabbla upp tidigare erfarenheter eller annat krafs utan går nu direkt på sak - undrar ni någonting är det bara att fråga. Jag hoppas att någon kommer uppskatta läsningen även om den här rapporten kanske inte är jätterolig att läsa, främst på grund utav att jag har skrivit den mest för min egna skull. Enjoy!

Igår beslutade jag mig för att ta en låg dos svamp. Beslutet kom ganska så abrupt och mest i brist på saker att göra. Det fanns sedan ett tidigare tillfälle kvar en del i frysen som nu skulle passa perfekt för mitt syfte. Egentligen vet jag inte exakt hur mycket det var jag tog, men ungefär 2 gram. Då jag annars gärna vill ha ett syfte med mina resor ut i rymden beslutade jag mig att på grund utav de svåra beslut som låg framför mig, att ta det relativt försiktigt.

Impusliv som jag är så försökte jag att hålla mina förväntningar så låga som möjligt vid det lite förhastade intaget. Jag ville se vad svampen egentligen hade att erbjuda mig utan att tro på en viss önskad effekt. Vädret var fortfarande relativt varmt förutom de svalare vindarna som svalkade skönt. Vårkänslorna var på topp då solen fortfarande sken fint över innegården även fast klockan närmade sig 20.00. Direkt efter jag hade svalt de få klunkar svamp-te som fanns kvar så började jag förbereda en joint. Det är alltid skönt att ha någonting att pilla med under tiden man väntar, dessutom hjälper det mig att inte tänka på illamåendet som alltid uppstår i början.

Magen var lite smått orolig och saker och ting hade sakta börjat glida omkring inne i köket då jag beslutade mig för att jointen nu var klar och det var dags att ta sig ut. Jag bytte snabbt om till lite bekvämare kläder innan jag förundrande tog mig ut på balkongen. Jag rökte i lugn och ro medan effekterna av svampen gjorde sig mer och mer bekanta. De stenar som balkongen bestod utav gled nu harmoniskt runt och gräset på andra sidan gården såg ut att svaja i vinden samtidigt som det smälte ihop till en enda röra.

Då jag rökt upp och ställde mig upp påmindes jag snabbt om två fenomen som jag under den njutbara stunden på balkongen glömt bort. För det första så fröst jag ordentligt, och för det andra mådde jag nu väldigt illa. Jag tog ett snabbt beslut att inte försöka spy då det ändå inte skulle hjälpa. Trots att jag blev lite oroligt av att nästan känna mig febrig så höll jag mig lugn. Denna dos skulle inte kunna ta mig bortom all tings ände.

Jag försökte fokusera på min dator och läsa lite men gav upp lika snabbt som jag hade börjat. Det var rätt svårt att utskilja vad som stod på skärmen samt att jag nu mer kände mig som ett litet barn i sinnet. Var mening tog mig många försök innan jag kunde förstå innebörden och dessutom kändes det rätt onödigt att försöka sig på att lära sig någonting nytt på det viset nu. Sagt och gjort lades datorn bort med lite musik fortfarande spelandes på en låg volym. Om jag inte minns fel var det faktiskt någon form av hiphop.

Jag började se mig omkring i rummet och upptäckte att det såg ut som att jag var i något slags cirkelformat rum som tycktes snurra. Främst med tanke på hur färgen på väggarna rann. Tänk er sturkturen av ett 2D pariserhjul, ungefär. Jag blev än en gång påmind om att jag mådde ganska illa och kände mig faktiskt lite smått åksjuk, någonting jag aldrig brukar uppleva annars. Jag började fundera på mig själv och de beslut som låg framför mig för att tänka på någonting annat. Besluten som på ett eller annat vis skulle avgöra min kommande framtid. Någonting som jag drar mig ifrån att bestämma mig om på grund utav flera olika skäl.

Jag ansåg att det var dags att komma fram till någonting, men jag visste inte riktigt hur. Illamåendet hänge tyvärr fortfarande kvar trots att det nu gått över 2 timmar sedan intag, någonting som jag heller inte var van vid. Jag försökte uppgivet att tänka bort det genom att bädda ner mig och försöka göra en joint till. Under tiden jag knepade med jointen så kom tankar så som följande upp:

"Gillar jag egentligen psykedeliska droger?"
"Har de någonting med min framtid att göra?"
"Borde jag verkligen leva mitt liv så som jag gör?"


Jag blev lite illa till mods då jag kände att någonting inom mig höll på att ske. En förändring som kändes som att den var utanför mitt räckhåll. Svampen spelade stor roll i min oro, men den hade helt klart funnits där även om jag inte hade tagit denna drog. Jag gick några varv fram och tillbaka i lägenheten och funderade på allt mellan himmel och jord då jointen hade rullats och avvaktade med att tända den. Jag ansåg den att få agera som en belöning efter jag har samlat ihop mig lite.

Efter en stund gick jag ner för trappan för att gå på toaletten och blev fortfarande invaderad av tankar som ifrågasatte mig själv. Jag blev lite shockad men beslutade för att inte ge med mig, att istället lita på mig själv och min intuition. Jag hade ett tyst pepp-talk med mig själv samtidigt som jag tvättade händerna och inspekterade min underliga spegelbild. Jag kommer främst ihåg en av mina tankar som löd:

"Jag ska aldrig mer låta mig förändras eller skrämmas av en hallucinogen."


På vägen upp för trappan och påväg mot jointen skrattade jag tyst för mig själv och tänkte:

"Yeah right! Som om det kommer att hålla..."


På balkongen stod jag och beskådade den nu mörka kvällshimlen. Hyreshusen såg ut att smäla ihop till en stor och kladdig klump av energi vilket jag tyckte var ytterst roande. Jag tänkte att enbart naturens egna enegri kan se såhär vacker ut och tog ännu ett djupt bloss på min trogne och belönande vän. Då effekterna av svampen även nu lite smått började dala så stod jag mest stilla och njöt av den friska kvällsluften. Efter en stund så ansåg jag mig att vara klar med kvällen och jag kände ett stort lugn inom mig. Jag visste nu att jag skulle kunna besluta mig för rätt sak även om jag ännu inte hade det färdiga svaret på mina frågor och tvivel. Jag åt lite mat, som självfallet under kvällens gång hade glömts bort, och njöt utav vetenskapen att även om jag ibland ifrågasätter mig själv så kan jag i slutändan alltid lita på min magkänsla.

Summering:

Jag har försökt att få med så mycket som möjligt utav det som hände igår men har valt att behålla en del detaljer för mig själv. Främst om vad jag faktiskt funderade på under kvällen. Däremot tror jag inte att de hade tillfört så mycket till själva rapporten då jag tror mig att ha fått fram känslan igenom resan ändå. Och förresten, tack för din tid.

All kritik är välkommen!
Citera
2011-04-18, 19:13
  #2
Medlem
Annorlunda rapport, men trevlig att läsa. Du skriver väldigt bra, men du borde försöka blanda in lite mer tankar och känslor !
4/5 !
Citera
2011-04-18, 22:42
  #3
Medlem
daicazzos avatar
så du blev snurrig, illamåande osv...
inget galet?
Citera
2011-04-19, 11:05
  #4
Medlem
123psyks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jomal
Annorlunda rapport, men trevlig att läsa. Du skriver väldigt bra, men du borde försöka blanda in lite mer tankar och känslor !
4/5 !

Jag vet att denna rapport som sagt blev lite tankebefriad. Mest på grund utav att om jag skulle skriva allt som tänktes så riskerar jag att outa mig själv lite väl mycket. Det blev en väldigt personlig tripp hehe. Tack för din kritik! Ska se till att återkomma med en lite utförligare rapport så fort en lite mer krävande och färgglad resa har klarats av.

Citat:
Ursprungligen postat av daicazzo
så du blev snurrig, illamåande osv...
inget galet?

Det beror på hur du tolkar galet. Just denna tripp tog jag en låg dos vilket gör att jag inte får allt för mycket hallucinationer. Hade du läst min inledning(?) så skrev jag ganska tydligt att jag inte var ute efter en resa ut i kosmos. Därav valde jag att skriva om det som påverkade min tripp mest, vilket var de berg- och dalbana liknande känslorna som svampen tenderar att medföra... Du kanske kommer gilla kommande rapporter bättre, vem vet. Tack för att du läste i alla fall.

EDIT: Kunde inte hålla mig från att bjuda på mer, skrivandet var fan i mig roligt. Tyvärr kommer jag inte kunna skriva en rapport om den här trippen, men detta och lite mer minns jag i alla fall otroligt starkt än idag.

https://www.flashback.org/sp30171388
__________________
Senast redigerad av 123psyk 2011-04-19 kl. 11:49.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback