Citat:
Ursprungligen postat av
SomersetMum
Ett stickspår som ändå verkligenhör till tråden. Hur skulle ni definiera skillnaden på pick me och cool girl. I min värld är Frida L en typisk cool girl, öl surf och sköööön tjej. Sofia en pick me- prata med bebisröst och mjuuuuka ulltröjor utan något under vilket på ett diskret sätt antyds. Har jag missuppfattat begreppen. Elsa är mer bara me me me girl.
Håller med. Dock har jag fattat det som att det mest definierande för en pick me-tjej är att de pratar ner sitt utseende och sig själva och förminskar sig för att få komplimanger från killar. Usch.
Frida känns definitivt som en cool girl tror hon va tredje hjulet i div. bästiskonstellationer som barn. Ingen kul roll att ha i den hårda gruppdynamik som ofta råder under puberteten så inte konstigt hon blivit sån om min lilla psykoanalys stämmer.
Tror hon i vart fall haft riktiga små skitsnackerskor till väninnor och nog ser det här som hennes revansch gentemot dem.
Tyvärr bara jättetöntigt men det begriper hon förmodligen inte själv.