Citat:
Ursprungligen postat av
Gautama
Trots att FB ständigt gör otroliga insatser i olika brottsutredningar, när det gäller försvunna personer, mm, så känns det som att forumet ändå ständigt smutskastats av både etablerade medier och polisen. Har snuten eller t.ex Aftonhoran nånsin yttrat ett gott ord om Flashback och dess insats i samhället?
I en annan tråd frågas det om Flashbacks ideologi, med hänvisning till alla ... "sverigevänner"... som håller till här. Men NEJ, då heter det att FB ju bara är ett yttrandefrihetsforum och naturligtvis inte alls på något sätt ska tillskrivas de åsikter som en stor andel av de aktiva medlemmarna råkar ha. Tänker man likadant om ev lösta brott med hjälp av FB-medlemmar är det självklart att FB inte heller då ska ges någon cred.
Angående "aftonhoran"... Om nu någon faktiskt inte förstår det så är "hora" ett förolämpande språkbruk ute i det normala samhället. Möjligen har faktiskt FB precis så lite respekt som de förtjänar? Bara en tanke, liksom.
EDIT: Oj, märkte inte hur gammal tråden var. Men det får stå kvar ändå.