Citat:
Ursprungligen postat av Brunsas
Att sätta ihop denna MASSIV konstruktion skulle kräva hundratals arbetare, forskare med mer.. att dölja allt detta skulle helt enkelt inte gå
Atombomb: kräver 1 pers.
Stor behållare med jämn blandning av två olika vätgasisotoper ståendes brevid atombomben... snabb research:
..
wait. Annan idé.
Man kan ju faktiskt ha en massa gripbara tuber liggandes tillräckligt nära atombomben bara. Det enda som krävs är att gaserna uppnår rätt temperatur så att fussion sker. Gastuberna kan vara så små som PET-flaskor om man så vill. Hur gaserna "flyr fältet" innan det hinner ske någon fussion kan man fundera på. Kanske fungerar det att lägga de små gastuberna i en lång rad.
Men poängen är att du endast behöver placera gasen nära atombomben. Någon dyr/avancerad satellitteknik, aerodynamiska missilformer eller annat är oviddkommande. Onödigt att vara fin i kanten. Billigt är det. Kärnbränsle är det som saknas.